Logo - Dwór w Stryszowie
24-26 XII muzeum nieczynne

Krajobraz Stryszowa przełomu XIX i XX wieku

Wykład
Fotografia w odcieniach szarości przedstawiająca ludzi zgromadzonych przed budynkiem, tworzących interesującą kompozycję.
prowadzenie: Michał Makówka
W albumie fotograficznym należącym niegdyś do Anny z Łubieńskich Bieniewskiej – ostatniej dziedziczki stryszowskiego dworu – zachowały się zdjęcia przedstawiające krajobraz Stryszowa na przełomie XIX i XX wieku. Co ważne, na wielu fotografiach uwieczniono budynki już nieistniejące i całkiem zapomniane, takie jak stara organistówka, dworska wozownia i przede wszystkim cały ciąg obiektów stojących niegdyś pod dworem. Analizując stare zdjęcia i mapy, postaramy się więc odtworzyć pejzaż Stryszowa Łubieńskich z różnymi budynkami, stawami, chłopskimi zagrodami oraz pierwotną siecią dróg.  
  • wstęp bezpłatny
Prowadzenie
Michał Makówka – historyk-mediewista, doktorant w SDNH UJ, pasjonat genealogii i historii regionalnej, szczególnie dziejów swojego rodzinnego Stryszowa. Od kilku lat jako edukator współdziała z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz z Dworem w Stryszowie, gdzie aktualnie oglądać można przygotowaną przez niego wystawę czasową „Stryszów Łubieńskich”.

Stacja kolejowa w Stryszowie, 1904, arch. pryw. Anny Gertych-Malik, fot. nieznany.