Logo - Dwór w Stryszowie

Klasy VIII

Obrazki z Powstania Styczniowego

czas trwania: 45–60 min

Powstanie styczniowe, rozpoczęte 22 stycznia 1863 roku, było największym i najdłuższym polskim zrywem niepodległościowym w XIX wieku. Przemierzając kolejne sale stryszowskiego dworu, pochylimy się nad najważniejszymi aspektami wydarzeń z lat 1863–1864. Zwrócimy uwagę na główne przyczyny i skutki powstania, charakter walk oraz czołowe postaci z nim związane. Naszym przewodnikiem po historii powstania styczniowego będzie malarz Artur Grottger, który jako artysta walczył o niepodległość Polski za pomocą sztuki.

Szlachecka codzienność – opowieść o Dworze w Stryszowie i jego mieszkańcach

czas trwania: 45 min. i 30 min. warsztaty
podstawa programowa historia: klasa VI (IX.6; XIV. 2)

Dwór szlachecki jest nieodzownym elementem polskiego krajobrazu. Przez wieki tętniło w nim, tylko z pozoru, zwyczajne życie wielu rodzin szlacheckich. W trakcie zajęć wspólnie zastanowimy się, jakie były uroki i niedogodności życia mieszkańców stryszowskiego dworu. Wędrując przez kolejne sale, poznamy jego dzieje, a zwłaszcza historię XIX-wiecznych właścicieli – Gorczyńskich i Łubieńskich, których drzewo genealogiczne zbudujemy w trakcie warsztatów.
Warsztat: Wykonanie drzewa genealogicznego rodziny Gorczyńskich i Łubieńskich na podstawie źródeł historycznych: tablic epitafijnych, nagrobnych, nekrologów, wspomnień pośmiertnych drukowanych w gazetach, dokumentów stryszowskiej kancelarii parafialnej.

Trudny czas wojny – opowieść o okupowanym Stryszowie

czas trwania: 60 min
podstawa programowa historia: klasa VIII (XXXIV.1,2,4)

Wraz z wybuchem II wojny światowej życie mieszkańców Stryszowa i okolicznych wsi uległo zmianom. W czasie zajęć poznamy wojenne losy dworu, w którym od 1942 roku mieściła się, utworzona przez Niemców, Szkoła Zawodowa dla Młodzieży Rolniczej. Wspólnie przyjrzymy się działaniom okupanta wymierzonym przeciwko miejscowej ludność oraz postawom Polaków wobec wroga. Nawiązując do niemieckich i sowieckich zbrodni, utrwalimy pamięć o ofiarach wojny z gminy Stryszów.