18 VIII 2015 – 10 maja 2017
Wystawa prezentuje ponad 30 fotografii dawnych mieszkańców dworu w Stryszowie, począwszy od Juliana Gorczyńskiego, właściciela majątku stryszowskiego w wieku XIX, skończywszy na jego prawnukach i prawnuczkach. Wszystkie fotografie pochodzą z archiwum domowego pana Jerzego Meresa, wnuka Kazimierza Skrochowskiego i Marii Eleonory z Łubieńskich – jednych z ostatnich mieszkańców rezydencji.
Fotografie zebrane na wystawie pokazują bogatą historię rodzin zamieszkujących mury dworu stryszowskiego, silnie związaną z losami tego terenu oraz historią Polski – z rozwojem kolei, odzyskaniem niepodległości, II wojną światową, rozwojem polskiej nauki.
Dzięki pracy ilustratorki Magdy Żmijowskiej, stare fotografie zyskały nowy wymiar i znaczenie. Wykorzystując takie techniki jak kolaż przestrzenny i grafiki cyfrowe artystka ożywiła pamięć o ludziach tak nierozerwalnie związanych ze Stryszowem. Prezentowane fotografie przedstawiają autorską wizję przeszłości widzianą oczami artystki. Zachwycają intensywnością kolorów, rozmaitością barw i odcieni.
Wystawa ma na celu przypomnieć nam, że pamięć jest jedną z najważniejszych składowych ludzkiej egzystencji. Przechowuje emocje, spaja duchowość, pozwala na określenie własnej tożsamości, pomaga zachować tradycję. Wspomnienie o tym, co było, jest nieodłącznym fragmentem nas samych. Pamięć miejsc, ludzi i wydarzeń przypomina nam o tym, kim byliśmy i uświadamia, kim będziemy.
Autorki: Magda Żmijowska, Justyna Żarnowska
Magdalena Żmijowska urodziła się 1986 roku w Rzeszowie. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom w pracowni projektowania graficznego u prof. Marka Sajduka obroniła w 2011. Po ukończeniu studiów prowadziła na macierzystej uczelni zajęcia z grafiki ilustracyjnej. Obecnie jest doktorantką na Wydziale Sztuki UP w Krakowie.
Brała udział w licznych wystawach poświęconych ilustracji: Salon Ciekawej Książki w Łodzi, Bologna Children's Book Fair w Bolonii, Ściana Ilustratorów w Warszawie, Salon Ilustratorów w Poznaniu, COW: Illustration Design Festival w Dniepropetrowsku czy Illustrative w Berlinie. Od 2012 roku uczestniczy w Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów organizowanych przez BWA w Zamościu.
W swojej twórczości skupia się na łączeniu różnych mediów, scalając ze sobą ilustrację, fotografię i animację. Z dużą przyjemnością przenosi bohaterów starych fotografii do nowych, niekiedy uwspółcześnionych przestrzeni, nadając im wyjątkowy wymiar i nowe życie.
Galeria
Na zdjęciach wybrane prace i fotoreportaż z otwarcia wystawy.