27 V – 15 VIII 2017
Profesor Wanda Ślędzińska (1906-1999), rzeźbiarka, pedagog, stryszowianka, związana przez wiele dekad z krakowską Akademią Sztuk Pięknych – poprzez studia i pracę dydaktyczno-naukową przecierała pioniersko nowe i trudne szlaki dla kobiet-dydaktyków. Rozpoczynała pracę jako asystent u prof. Xawerego Dunikowskiego, będąc później pierwszą kobietą na stanowisku kierownika Katedry Rzeźby krakowskiej ASP, aż do przejścia na emeryturę w 1970 r.
Wanda Ślędzińska tworzyła kameralne rzeźby w gipsie, drewnie, w sztucznym kamieniu. Jej dzieła były utrzymane w tradycji realistycznej Pozostawiła w swym dorobku dzieła rzeźbiarskie, wśród których prym wiodą głównie bardzo udane studia portretowe, za które otrzymała nagrody i wyróżnienia. Predyspozycje artystyczne i pedagogiczne, a także duża kultura osobista i urok Pani Profesor sprzyjały budowaniu wokół niej klimatu artystycznej refleksji. W gościnnym domu prof. Ślędzińskiej w Stryszowie odbywały się okazjonalnie spotkania kulturalne, na które przyjeżdżały znane postaci życia literackiego i artystycznego, gośćmi bywali m. in. Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Jan Józef Szczepański, Hanna Rudzka-Cybisowa, Jacek Puget, Franciszek Suknarowski, Bogusław Schäffer, Anna Wallek-Walewska, Anna i Jacek Kajtochowie, a także wychowankowie wydziału rzeźby krakowskiej ASP.
Wykształciła wielu liczących się w Polsce i na świecie wybitnych artystów, pedagogów szkół Plastycznych, profesorów Wyższych Uczelni i Akademii pełniących funkcje prodziekanów, dziekanów Wydziału Rzeźby, prorektorów ASP.
Prace Wandy Ślędzińskiej znajdują się w Krakowie w Muzeum Narodowym i Muzeum ASP oraz w zbiorach PAU, UJ i AGH, a także w posiadaniu rodziny.