Logo - Dwór w Stryszowie

W kręgu sztuki Islamu

4 – 22 czerwca 2016

Na wystawie zaprezentowana jest unikatowa kolekcja sztuki muzułmańskiej zgromadzona przez Anję Weiss, prawnuczkę Wojciecha Weissa, który podczas swych pierwszych wojaży po Europie na przełomie XIX i XX w. zafascynował się odmiennością kultury islamu prezentowanej na wystawach powszechnych w Berlinie i Paryżu.
Gromadzona przez lata kolekcja obejmuje wspaniałe przykłady ceramiki marokańskiej i tunezyjskiej, ozdobne mosiężne tace z wzorami geometrycznymi, używane podczas uroczystości zaślubin, a także talerze z terenów Persji zdobione motywami polowań oraz kwiatów i ptaków.

Kalendarium
  • 4 czerwca 2016, godz. 17:00
    wernisaż i wykład "Tajemnice ogrodów arabskich" – o sztuce ogrodów w świecie muzułmańskim (Anja Weiss)

  • Warsztaty haftu i szydełkowania
    11 i 19 czerwca 2016, godz. 12:00
    prowadząca: Magdalena Bartkowska (Galeria Produktu Lokalnego w Stryszowie)

  • Kwiaty w sztuce
    16 czerwca 2016, godz. 10:00
    prezentacja dla uczniów Szkoły Podstawowej w Stryszowie, prowadząca: Justyna Żarnowska
Wystawa zorganizowana w trakcie Święta Ogrodów.
Patronat: Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ

Galeria

Na zdjęciach fotorelacja z wernisażu i wydarzeń towarzyszących oraz wybrane obiekty z kolekcji artystki.
Zdjęcie przedstawia ekran sufitowy, na którym widoczny jest slajd prezentacji o tytule Ogrody w świecie islamu. Po prawej stronie znajduje się kobieta.Zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę, którzy rozmawiają. W tle na ścianach wiszą kolorowe i ozdobne dywany.Zdjęcie przedstawia uczestników spotkania, którzy znajdują się na wystawie. Na pierwszym planie jest gablota z zabytkami. Na ścianach wiszą ozdobne mosiężne tace z wzorami geometrycznymi, motywem polowań, kwiatów.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. W centrum znajduje się kobieta z aparatem, która uśmiecha się do mężczyzny po lewej stronie. Po prawej gablota z ceramiką. Na ścianach wiszą ozdobne tace. Za mężczyzną ława.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. W pomieszczeniu znajdują się cztery kobiety i dwóch mężczyzn. W centrum dwie kobiety rozmawiają, a pozostali oglądają eksponaty.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. W centrum stoi matka z córką. Po jej lewej stronie kobieta i mężczyzna. Wszyscy są uśmiechnięci. Na ścianie ozdobne tace.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. W centrum rozmawiają dwie kobiety. W tle matka i ojciec z córką, którzy piją wodę. Na ścianach wyeksponowane piękne tace.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. Kobieta i mężczyzna nachylają się nad stolikiem, na którym znajduje się laptop i sprzęt elektroniczny. Na ścianie wiszą zdjęcia w ramkach.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. W centrum znajduje się gablota z ceramiką, którą ogląda kobieta w towarzystwie mężczyzny. Po prawej stronie kobieta się uśmiecha. W głębi znajdują się otwarte drzwi, przez które wchodzą kolejni uczestnicy.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. W centrum znajduje się mężczyzna w koszuli, który rozmawia z dwiema kobietami.Zdjęcie przedstawia zabytkowy kindżał, czyli rodzaj długiego noża. Stosowany mógł być jako broń biała, ceremonialna bądź narzędzie.Zdjęcie przedstawia mosiężno-miedziany eksponat.Zdjęcie przedstawia zabytkową prochownicę.Zdjęcie przedstawia mosiężny dzban.Zdjęcie przedstawia dzbanek z napisami, który otacza duża ilość czarek.Zdjęcie przedstawia zabytkowy czajniczek.Zdjęcie przedstawia zabytkowe bransoletki.