Logo - Dwór w Stryszowie

Poezja rzeźby

24 września – 15 grudnia 2016

Wystawa prezentująca prace zakopiańskiego artysty–rzeźbiarza Zygmunta Piekacza.

ZYGMUNT PIEKACZ urodził się  22 września 1936 roku w Zawichoście. W roku 1957 ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Osobowość artystyczną i warsztat twórczy artysty, oprócz  Kenara, kształtowali nauczyciele – artyści tj. Tadeusz Brzozowski, Władysław Hasior, z którymi później pracował. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby i tam również ukończył trzyletnie Studium Pedagogiczne. Dyplom uzyskał w roku 1963 u profesor Wandy Ślędzińskiej.
Przez 36 lat związany pracą zawodową i pasją z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem jako profesor rzeźby, rysunku i historii sztuki.

Głównym tworzywem dzieł artysty jest drewno o tworzonej swoistej stylistyce, syntetycznej formie, symbolice i ekspresji. Inspiracją dla twórcy są ludzie wpisani
w tatrzański krajobraz, ich życie polityczne, społeczne, muzyka czy poezja. Liryczność, intymność rzeźby wspaniale komponuje się z uczuciowymi wierszami Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej z cyklu Erotyki. W swoich pracach wyraża emocje, uczucia, które przekazuje odbiorcy, skłaniając go tym do zadumy i refleksji.
Sztuka powinna kształtować i wychowywać, a nie być sztuką dla sztuki. Poczucie piękna tkwi w naturze, w przyrodzie i w nas samych,  w tym co nas otacza, jak żyjemy, co lubimy, jak kochamy – to credo twórczości Zygmunta Piekacza. Artysta brał udział w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. w Anglii, USA, Niemczech, Francji, Norwegii, Słowacji, Włoszech, Syrii, Egipcie i Bułgarii. Zmarł tragicznie 10 grudnia 2015 r.

Los połączył dwoje znakomitych artystów – prof. ASP w Krakowie, dziekana Wydziału Rzeźby Wandę Ślędzińską, wieloletnią mieszkankę Stryszowa i jej ucznia Zygmunta Piekacza, którego prace możemy podziwiać w urokliwym Dworze, będącym oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.
Jan Wacławski

Galeria

Na zdjęciach wybrane prace oraz fotorelacja z otwarcia wystawy.
Galeria prac współczesnej rzeźby wykonanej w drewnie przez Zygmunta Piekacza. Rzeźby są ekspresyjne i symboliczne. Najwięcej jest prac przedstawiających postaci ludzkie.Zdjęcie części ekspozycji przedstawia dziewięć symbolicznych rzeźb wykonanych przez Zygmunta Piekacza. Rzeżby są ekspresyjne. Pierwsza z nich to postać kobieca, której korpus przypomina instrument.Zdjęcie przedstawia część wystawy. Ujęcie to zbliżenie na pięć rzeźb. Jedna z postaci przypomina mężczyznę, który ma uniesione dłonie, a w nich naszyjnik z koralików. Postać obok niego posiada skrzydła.Zdjęcie przedstawia rzeźbę, która swoim kształtem przypomina waltornię splecioną jak muszla. Wpisana jest w drabinę.Zdjęcie przedstawia zbliżenie na rzeźbę. Jest to płaszczyzna o ksztalcie prostokąta, w której prawym górnym rogu znajduje się otwarte okno, a w nim postać. Bryła jest umiejscowiona na drabinie.Zdjęcie przedstawia rzeźbę przypominającą ślimaka bądź instrument. Kształt wpisany jest w drabinę.Zdjęcie przedstawia rzeźbę. Jest to symboliczna rzeźba o kształcie prostokąta umiejscowionego na drabinie. Z prawej części wyłania się postać ludzka, co przypomina dynamikę wspinaczki.Plakat informujący o wystawie Zygmunta Piekacza Poezja rzeźby. W centrum znajduje się jedna z drewnianych rzeźb w stylu współczesnym.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy w jednym z pomieszczeń.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. W centrum znajduje się kobieta, która podziwia jedną z rzeźb. Po prawej stronie mężczyzna, który ma założone ręce i kontempluje nad sztuką współczesną.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. Po prawej stronie znajduje się rzeźba.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy.Zdjęcie przedstawia uczestników, którzy znajdują się w plenerze. Siedzą oni na ławkach. W głębi zdjęcia znajduje się zespół na scenie, który wykonuje utwór.