Logo - Dwór w Stryszowie

Pejzaże Nadskawia

wernisaż: 5 lipca 2025, godz. 15:00

Grupa Plastyczna Nadskawie – Urszula Dąbrowa, Grzegorz Giermek, Zbyszek Bury, Rafał Lenart, Zbigniew Jurczak

Prezentujemy twórczość nowego pokolenia artystów wywodzących się z tradycji beskidzkiego regionalizmu. Ruch ten zapoczątkował w 1922 roku Emil Zegadłowicz, tworząc Zbór Poetów w Beskidzie – „Czartak”. Z czasem przekształcił się on w świadomy programowo ruch regionalny. Kontynuacją jego idei była od 1933 roku działalność Grupy Plastyków Czartak II (Wincenty Bałys, Roman Brańka, Franciszek Suknarowski, Karol Malczyk, Ludwik Jach, Józef Jura, Kazimierz Foryś, Jakub Sawczak), która funkcjonowała do lat powojennych.
Jesienią 1969 roku kolejne pokolenie twórców, inspirowanych dziedzictwem „Czartaka”, założyło przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej (TMZW) Klub Pracy Twórczej „Beskidnicy” . Wśród założycieli znaleźli się m.in.: Franciszek Suknarowski, Zdzisław Wiśniewski, Ludwik Jach, ps. Kotuś, Roman Kurdziel, Zbigniew Jurczak i Józef Ogiegło. Zwieńczeniem tej aktywności było otwarcie w 1988 roku w Wadowicach filii Biura Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej. Galeria przez kilka lat pełniła funkcję istotnego ośrodka edukacji artystycznej i promocji sztuk plastycznych, zwłaszcza wśród młodzieży szkół średnich.

W 1995 roku TMZW zorganizowało Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym, które zlikwidowano kilka lat temu. Od 1977 roku Towarzystwo organizuje coroczne plenery malarskie, a w latach 2007–2017 wspólnie z samorządami powiatu wadowickiego prowadziło plenery im. F. Suknarowskiego.
Od 1969 roku animatorem działań Towarzystwa jest Zbigniew Jurczak, który w 2018 roku założył Grupę Plastyczną Nadskawie – kontynuację idei beskidzkiego regionalizmu w sztuce. Od 2020 roku Grupa organizuje doroczny plener malarski Nadskawia, na który zapraszani są artyści z całej Polski i z zagranicy.
 
Grupę Nadskawie tworzą artyści, których edukacja artystyczna przebiegała już w czasach III Rzeczypospolitej. To czwarte pokolenie twórców stanowi naturalną kontynuację regionalnych tradycji kulturowych. Członkowie grupy mają za sobą etap młodzieńczych poszukiwań i eksperymentów twórczych. Dziś mieszkają i tworzą z dala od artystycznego blichtru oraz środowiskowych zależności.
Choć każdy z nich to wyrazista indywidualność, łączy ich wspólny kulturowy rodowód, który miał istotny wpływ na ukształtowanie ich artystycznych osobowości. Ich postawa twórcza cechuje się autentycznością i wiarygodnością – malarstwo nie stanowi bowiem ich źródła utrzymania. Być może właśnie dlatego ich twórczość zyskała formę dojrzałą, pogodną i klarowną zarówno w środkach wyrazu, jak i treści. To malarstwo nacechowane emocjonalnością, zdolne zaspokoić estetyczną wrażliwość odbiorcy.
W świecie współczesnego malarstwa, pełnego różnorodnych nurtów i tendencji, twórcy Grupy Nadskawie tworzą własną przestrzeń – galerię estetycznego spokoju, nastrojowej harmonii i pejzażowej refleksji, zakorzenionej w atmosferze beskidzkich wsi i miasteczek.
Zbigniew Jurczak, luty 2025
 
Dotychczasowe wystawy:
2018    MDK Andrychów; Galeria Przewiązka Wadowice
2019    Galeria ZAMEK Sucha Beskidzka; Galeria Tyle Światów Oświęcim; Galeria Szklana ROK Zator
2022    Czytelnia Mieszczańska Wadowice
2023    Muzeum Miejskie w Żywcu, Wadowickie Centrum Kultury
Od 2020 roku wystawy poplenerowe organizowane przez Grupę Nadskawie