Logo - Dwór w Stryszowie

Lanckorona. Studium nocy

Wernisaż – 11.03.2023, godz. 15:00, oprawa muzyczna – Tamara Kalinowska artystka Piwnicy pod Baranami.
Wstęp wolny.

Wystawa Artura Brockiego to jesienno-zimowe kadry klimatycznej Lanckorony, miasteczka na stoku góry. Lanckorony, nie tylko tej z piosenki Grechuty. To samotny spacer po pustych uliczkach, gdzie czuć wilgoć jesieni, powiewy nadchodzącej zimy i zapach drewnianych domów, które pamiętają nie jedną historię. Domów, które zaczynają oddychać, kiedy mieszkańcy zasypiają. Kałuże, w których każda kropla wody łapczywie pragnie światła latarni i jasnego ciepła ze starych okiennic.

To przede wszystkim zatrzymanie czasu. Chwila na zadumę, tę listopadową, tę grudniową, gdy gniemy do światła, chcemy uciec od mroku i jednocześnie być w tej długiej nocy. Ukraść więcej czasu dla siebie. Myśleć o tym, co przeminęło, co trwa, co będzie. Być pomiędzy teraźniejszością a przeszłością, zanim ze zgiełkiem wróci dzień.
Wszystkie prezentowane fotografie zostały wykonane nocą i są efektem wielomiesięcznych obserwacji Lanckorony, ale nie z perspektywy turysty, który zatrzymuje się w tym miejscu na krótką chwilę. Starannie dobrane kadry tworzą tajemniczą opowieść o nocnym miasteczku. A po drugiej stronie obiektywu człowiek stąd, nocny obserwator.

Artur Brocki

Członek Stowarzyszenia Myślenickiej Grypy Fotograficznej mgFoto oraz Stowarzyszenia Fotograficznego „Przeciw Nicości”.
Specjalizuje się w fotografii sakralnej i religijnej. Głównym motywem fotograficznym są dla niego pątnicy, zanikający folklor i ludowa  religijność, emocje i obyczajowość pielgrzymów i uczestników wydarzeń religijnych, takich jak kalwaryjskie Misteria Męki Pańskiej, czy prawosławne Przemienienie w Grabarce.
Najczęściej fotografuje Kalwarię Zebrzydowską, Lanckoronę i jej okolice. Prócz tego w jego kadrach odnajdujemy obiekty architektoniczne, miejsca pamięci, przydrożne kapliczki i cmentarze. Jego prace zostały w ostatnich latach dostrzeżone przez profesjonalnych fotografów i docenione w kilku konkursach. Ma za sobą autorskie wystawy: „Ocalić od zapomnienia” (2019 – Lanckorona), „Calvaria Mistica” (2021 – Kalwaria Zebrzydowska, Zator, Warszawa, Kraków, Rzeszów, Sucha Beskidzka, Wadowice, Oświecim, Zebrzydowice, Myślenice i koniec w Kalwarii  Zebrzydowskiej),”Lanckorona. Studium nocy” (2022-Piwnica pod Baranami, Oświęcim, Sucha Beskidzka, Stryszów),”Ecce Homo. Misterium Kalwaryjskie” (2022-Gliwice),„Udręka i ekstaza”(2022 Lanckorona),kilka wystaw zbiorowych. Pracuje nad kolejnymi projektami fotograficznymi, m.in. nad albumem na temat misteriów.
Swoje fotograficzne obserwacje publikuje regularnie w mediach społecznościowych.
Więcej na stronie autorskiej fotografa: https://arturbrocki.com/