Logo - Dwór w Stryszowie

Kwiaty polskie

28 maja – 19 czerwca 2015

Po ponad miesięcznym remoncie dwór w Stryszowie ponownie otworzył drzwi dla zwiedzających.
28 maja, w głównej sali wystawowej, zaprezentowano wystawę „Kwiaty polskie”, zorganizowaną w ramach festiwalu Święto Ogrodów

Kwiaty polskie prezentują prace z dziedzin takich jak: malarstwo, grafika warsztatowa, fotografia, grafika cyfrowa czy ilustracja przestrzenna. Artyści biorący udział w ekspozycji to doktoranci oraz pedagodzy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: Kamil Baś, Małgorzata „Malwina” Niespodziewana, Mirosław Niesyto, Piotr Pandyra, Anna Poduszyńska, Magdalena Przybyło, Monika Stolarska i Magda Żmijowska.

Od wieków działalność artystów na całym świecie – począwszy od antycznej Grecji, na latach nam najbliższych kończąc – związana była z obserwacją natury. Na wystawie wszyscy twórcy zanurzyli się w świat natury i zbadali go z niemal mikroskopijną precyzją.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie była prezentacja dwóch książek: Encyklopedii Stryszowa i okolic oraz pamiętników Franciszka Lenczowskiego Zapomniany bohater ze Stronia. Podczas tego wydarzenia można było podziwiać pamiątki po adiutancie gen. Józefa Hallera Franciszku Lenczowskim, a wśród nich należące do niego odznaczenia, archiwalne fotografie i dokumenty z minionych epok. Wszystkie eksponaty pochodziły ze zbiorów prywatnych pana Stanisława Kuliga z Wadowic i stanowiły niemałą gratkę dla pasjonatów pamiątek z dawnych lat. Obie pozycje książkowe zostały wydane przez Urząd Gminy w Stryszowie, a środki na ich opublikowanie pochodziły z funduszy unijnych.

Kolejnym wydarzeniem stryszowskiego Święta Ogrodów były warsztaty haftu i szydełkowania, które odbyły się w czarownym ogrodzie dworu stryszowskiego. Uczestnicy pod czujnym okiem instruktorki, pani Magdaleny Bartkowskiej, jednej z najlepszych hafciarek w Europie, próbowali swoich sił w tych dziedzinach.

Galeria

Na zdjęciach uczestnicy wernsażu i prace.
Zdjęcie przedstawia uśmiechniętą uczestniczkę wystawy pozującą z jedną z prac - białymi rysunkami na czerwonym tle. Rysunki przedstawiają budynek, stopy, kobiecą twarz przysłoniętą makami oraz nagą postać kobiecąZdjęcie przedstawia uśmiechniętą uczestniczkę wystawy stojącą na tle białej ściany, na której zawieszone są obrazy w czarnych ramkach. Przedstawiają one malunki kwiatów utrzymane w żółto-pomarańczowej kolorystyce.Zdjęcie grupowe uczestników wystawyZdjęcie grupowe uczestników wystawyZdjęcie przedstawia uśmiechniętą uczestniczkę wystawy, stojącą obok jednej z prac.Zdjęcie grupowe uczestników wystawyZdjęcie grupowe uczestników wystawyZdjęcie przedstawia jedną z prac – grafikę w stylu pop art. złożoną z 16 kolorowych kwadratów, w środku których widnieją kwiaty. Grafika jest różnokolorowa z białymi elementami. Na pierwszym planie widać uczestniczkę wystawy czytającą ulotkę.Zdjęcie przedstawia dwie rozmawiające ze sobą uczestniczki wystawy. W tle widać okno oraz powieszone na białej ścianie prace - kolorową grafikę z kwiatami i 3 grafiki w białych ramach, na których dominują zielone liściaste kształty.Zdjęcie przedstawia uśmiechniętą uczestniczkę wystawy, trzymającą w dłoni aparat fotograficzny na statywie. Kobieta stoi na tle białej ściany, na której zawieszony jest obraz w czarnej ramce. Przedstawia malunek kwiatów utrzymany w ciepłej kolorystyce.Zdjęcie przedstawia uczestnika wystawy stojącego na tle prac - kolorowej grafiki z kwiatami i trzech grafik w białych ramach, na których dominują zielone liściaste kształty. Mężczyzna ubrany jest w marynarkę, a w rękach trzyma notes.Zdjęcie przedstawia trzy uczestniczki wystawy uśmiechające się i pozujące na tle prac.Zdjęcie grupowe uczestników wystawyZdjęcie grupowe uczestników wystawy