Logo - Dwór w Stryszowie

Cztery żywioły

20 czerwca ─ 18 września 2015

W dworze w Stryszowie odbył się w sobotę 20 czerwca kolejny wernisaż. W salach wystawowych muzeum otwarto ekspozycję pt. „Cztery Żywioły”, prezentującą malarstwo Katarzyny Stryszowskiej-Winiarz, absolwentki i doktorantki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Otwarciu wystawy towarzyszył koncert muzyka jazzowego Marka Stryszowskiego, który z towarzyszeniem Cezarego Chmiela zagrał swoje najnowsze kompozycje. Na scenie można było oglądać także występ młodzieży z zakrzowskiego gimnazjum: Łukasza Czuby, Damiana Zapalskiego i Eweliny Kobylańskiej. Wystawa trwała do 18 września.

Prezentowane obrazy ukazują struktury ziemi, wody, powietrza i ognia. Prace zostały wykonane w technice olejnej i mieszanej (farby łączę z ziemią, popiołem i sadzą w celu uzyskania specyficznej materii i koloru). Narracja zbudowana jest wokół niszczycielskiej siły żywiołów. Zatrzymuję na płótnie chwile, w których ogień pochłania i zmienia wszystko w popiół, wnika w ukryte struktury świata materii, dokonuje transmutacji, zniszczenia, unicestwienia. Materia, poddana niszczącej sile wody, powietrza, zmienia swe dotychczasowe własności i przyjmuje nowe formy.

Wielkoformatowe prace stają się miejscem spotkania dla czterech światów. Tworzę obszary o bujnej, intensywnej, gęstej, kontrastowej naturze, ale i o lekkiej i ulotnej z pozoru niematerialnej strukturze. Niektóre bezwładnie spływają, przekraczają i wychodzą poza obszar płótna. Swą strukturą sprawiają wrażenie czasowej, umożliwiającej zmianę, ożywionej materii. Są zapisem przeżywanych chwil, śladem życia zachowanym w czasie teraźniejszym. Przedstawiony stan jest zatrzymaną w czasie chwilą, migawką życia zdolną do dalszej przemiany.

Żyjemy w przepływie żywiołów. Cztery żywioły jawią się jako medium w odniesieniu do człowieka –„istoty powietrznej”. Człowiek jest zdany na przyrodę, korzysta z istniejących praw natury, przyjmuje je jako to, co dane. Pod wpływem rozwoju technologii stara się reprodukować przyrodę. Potrzeba dominacji człowieka nad przyrodą zostaje zaspokojona przez gesty naśladujące rzeczywistość. W pewnym sensie zapominamy o procesach życiowych i o tym, że jesteśmy rezultatem świata, który nas otacza, wraz z tym wszystkim, co dociera do naszych zmysłów.


Katarzyna Stryszowska ur. w 1983 w Krakowie. W 2010 dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego oraz aneks rysunkowy do dyplomu w pracowni prof. ASP Bogusławy Bortnik-Morajdy. W latach 2010-2013 Środowiskowe Studia Doktoranckie na macierzystej uczelni. W listopadzie 2014 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie zatrudniona na Wydziale Architektury Wnętrz, w Pracowni Rysunku i Malarstwa ASP w Krakowie. Otrzymała wyróżnienie Rektora ASP „Miasto Kraków” 2007, nagrodę Grand Prix Fundacji M.M. Pieńkowskiego w 2010, nagrodę publiczności I Przeglądu Młodej Sztuki „ŚWIEŻA KREW” w Galerii Socato, Wrocław, 2011. Bierze udział w licznych projektach artystycznych oraz w wystawach zbiorowych polskich i zagranicznych (Bruksela, Ateny).

Wystawy zbiorowe:
• 2007: Miasto Kraków – wystawa pokonkursowa w Galerii PWST w Krakowie
• 2008: Stanisław Wyspiański – Poeta Malarz – wystawa pokonkursowa, „Szafirowa pracownia” Stanisława Wyspiańskiego, Kraków
• 2008: Mistrz i uczeń, wystawa w Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie
• 2008: Piękno myśli Jana Pawła II, wystawa w Galerii PWST w Krakowie
• 2008: Mistrz i uczeń, wystawa w Galerii Pod-Nad, Tarnowskie Góry
• 2008: wystawa pracowni rysunku, Galeria Natta, Bruksela
• 2009: Smak jedzenia – wystawa w restauracji „Farina”, Kraków
• 2009: Dialog z twórczością Zbyluta Grzywacza – wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
• 2009: Mistrz i uczeń – wystawa w Galerii Malarstwa i Rzeźby w Częstochowie
• 2009: Makroart – wystawa międzynarodowa, Ateny, Grecja
• 2010: Afryka – wystawa w Muzeum Etnograficznym Seweryna Udzieli w Krakowie
• 2011: Rytmy i rytuały – wystawa rysunku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu
• 2011: wystawa 9. Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych Pieńków 2010, Pałac Sztuki, Kraków
• 2011: Graficzne partytury – wystawa w Galerii Pauza, Kraków
• 2011: Ogrody – wystawa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Kraków
• 2011: Świeża krew – wystawa w Galerii Socato, Wrocław
• 2012: Aukcja Młodej Sztuki – wystawa przedaukcyjna, Desa, Kraków
• 2013: W idei chińskiego smoka – wystawa w Galerii Centrum w NCK, Kraków
• 2013: W idei chińskiego smoka – wystawa w Galerii Mostra, Warszawa
• 2014: W idei chińskiego smoka – wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu

Wystawy indywidualne:
• 2008: Podziemne piękno – Kopalnia Soli, Wieliczka
• 2011: Malarstwo – Muzeum Ziemi Chełmskiej, Chełm
• 2012: Obszary mojej tożsamości, Zamek Królewski w Niepołomicach
• 2013: Świat wokół mnie, Kopalnia Soli poziom III, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
• 2014: Struktury natury, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie



Wybrane prace

Obraz przedstawia morski pejzaż. Na pierwszym planie znajdują się fale i morska piana. Tło utrzymane jest w odcieniach niebieskiego.Obraz przedstawia morskie fale rozbijające się o skały.Obraz przedstawia wzburzone, wirujące morze. Obraz utrzymany w odcieniach fioletu, szarości i niebieskiego.

Galeria z otwarcia wystawy

Na zdjęciach uczestnicy wernisażu.
Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. Po lewej stronie stoją kobieta i mężczyzna. Na ścianach zaprezentowane zostały obrazy olejne przedstawiające siłę żywiołów. Po prawej duża grupa ludzi, a za nimi wielkoformatowe obrazy.Zdjęcie przedstawia trzech uczestników wystawy, są to dwie kobiety i mężczyzna. Za nimi na ścianie wiszą obrazy olejne.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. W centrum znajduje się mężczyzna z aparatem fotograficznym. Za nimi są otwarte drzwi do kolejnego pomieszczenia.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. W centrum znajduje się mężczyzna z aparatem fotograficznym. Po jego lewej stronie stoi ojciec z synem.Zdjęcie przedstawia uczestniczki wystawy. Jedna z nich stoi po prawej stronie wielkoformatowego obrazu olejnego.Zdjęcie przedstawia dwóch uczestników wystawy, są to mężczyźni. Stoją oni na tle wielkoformatowego obrazu olejnego Katarzyny Stryszowskiej-Winiarz. Dzieło jest w kolorach niebieskich i jasnobeżowych.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. Na tle wielkoformatowego obrazu olejnego stoi uśmiechnięta kobieta w towarzystwie mężczyzny.Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy. Na tle wielkoformatowego obrazu olejnego stoją dwaj mężczyźni i jedna kobieta. Wszyscy są radośni.Zdjęcie przedstawia uczestniczkę wystawy na tle ekspozycji. Na białej komodzie ustawione są kwiatowe aranżacje oraz figurki w stylu rustykalnym.Zdjęcie przedstawia uczestniczkę wydarzenia stojącą na tle obrazu. Kobieta ubrana jest w białą koszulę i spódnicę w kolorowe pasy.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia na tle ekspozycji.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia na tle ekspozycji.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia na tle ekspozycji.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie przedstawia uczestnika wydarzenia. Mężczyzna w białej marynarce i okularach przeciwsłonecznych stoi na tle zielonego, bujnego ogrodu.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzeniaZdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia podczas występu na scenie