Logo - Dwór w Stryszowie

Jeśli przeżyjesz, opowiedz ludziom

Pokaz
infografika
wystawa fotografii i spotkanie z twórcami projektu
Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej wystawy zdjęć powstałych w ramach Projektu literacko-fotograficznego Niepublicznego Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus oraz Technikum dla Młodzieży „Cosinus” w Krakowie.
W ramach projektu młodzież zapoznała się z życiorysem i sylwetką twórczą Irit Amiel, wybraną poezją artystki oraz tajnikami fotografii artystycznej.

Zainspirowani jej opowieścią podjęli próbę odczytania twórczości poetyckiej artystki na poziomie emocji i przełożenie ich na język fotografii.
Każdy kadr zdjęć to emocja dominująca w wybranym wierszu i jej zobrazowanie fotografią – oczami ucznia.

W drodze tej uczniom towarzyszyli:
Justyna Kuśnierzowska – pomysłodawczyni i realizatorka projektu
Agnieszka Piśkiewicz Bornstein – wieloletnia asystentka literacka i przyjaciółka poetki
Artur Brocki – fotograf

W programie wydarzenia:

  • Rozmowa z autorami Projektu: Justyną Kuśnierzowską oraz Arturem Brockim
  • O twórczości Irit Amiel wypowiedzą się: Dita Amiel – córka Artystki oraz Agnieszka Piśkiewicz-Bornstein – osobista sekretarz pisarki
  • Recital piosenki polsko-hebrajskiej – w wykonaniu Klaudii Zboralskiej
 
Autorzy zdjęć: Oliwia Łabaj, Jakub Merkel, Mateusz Zawlocki, Lena Buczek, Milena Jaros, Kamila Kochan, Luna Pelc, Damian Drozdowski, Anna Zaleśny

Współtwórcy wydarzenia

Dita Amiel-Raviv
Artystka sztuk wizualnych, córka Irit Amiel. 
Na jej ostatniej wystawie zatytułowanej „Robi ręką” obejmującej twórczość ostatnich lat obejrzeć można instalacje i rzeźby wykonane z przetworzonych materiałów, m.in. zardzewiałego żelaza, odpadów budowlanych czy starych beczek. Estetyka towarzysząca wadom i bezwartościowości, rdza i zniszczenia w moich oczach nabierają wartości, a w moich dłoniach przeobrażają się w nowe dzieła. Spotkanie z materiałem pobudza moją wyobraźnię w kierunku kształtów, kolorów, unicestwienia i odrodzenia.
W katalogu promującym tę wystawę znalazły się fragmenty opowiadań i wierszy zmarłej w 2021 r. matki Artystki. Nasze tworzenie przeplata się ze sobą. Latami współpracowałyśmy ze sobą, moje prace są na okładkach jej książek. Nawet jeśli nie w sposób dosłowny, jej pisanie jest nierozerwalnie związane ze mną i moją twórczością.
 
Agnieszka Piśkiewicz-Bornstein
Współtwórczyni projektu, wieloletnia asystentka literacka i przyjaciółka Irit Amiel.
Zaangażowana w ochronę dziedzictwa kultury żydowskiej na terenie Polski, autorka Ostatnich fastryg – rozmowy-rzeki, w której prawie dziewięćdziesięcioletnia pisarka ujawnia wiele nieznanych dotąd faktów biograficznych. W książce tej czytelnik może przyjrzeć się przyjaźni Irit Amiel i Agnieszki Piśkiewicz-Bornstein,  poznać ich współpracę, zobaczyć z bliska warsztat pisarki, dowiedzieć się, kim jest tajemnicza, młoda przyjaciółka sędziwej Irit, bez której nie powstałoby Życie – tytuł tymczasowy.
 
Artur Brocki
Fotograf, realizator projektu. 
Specjalizuje się w fotografii sakralnej. Głównym motywem fotograficznym są dla niego pątnicy, zanikający folklor i ludowa religijność, emocje i obyczajowość pielgrzymów i uczestników wydarzeń religijnych. Najczęściej fotografuje swoją małą ojczyznę – Kalwarię Zebrzydowską, Lanckoronę i jej okolice. Prócz tego w jego kadrach odnajdujemy obiekty architektoniczne, miejsca pamięci, przydrożne kapliczki i cmentarze. Autor ponad 40 wystaw, laureat nagród wielu konkursów fotograficznych w kraju i za granicą.
 

Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus oraz Technikum dla Młodzieży „Cosinus” w Krakowie