Logo - Dwór w Stryszowie

Recital Julii Malik (sopran) oraz Miłosza Mączyńskiego (gitara)

na zdjęciu siedzący mężczyzna z gitarą opartą  na kolanie i kobieta w ciemnej sukni, w pozycji siedzącej,  podpiera twarz prawą  ręką
Recital Julii Malik (sopran) oraz Miłosza Mączyńskiego (gitara) to muzyczna podróż w świat najpiękniejszych pereł kameralistyki wokalnej na tenże zestaw wykonawców.
Tradycja wieczorów pieśni klasycznej z towarzyszeniem instrumentu harmonicznego sięga czasów Schuberta, jednak i tu sięgnięto zwyczajów znacznie dawniejszych. Już w średniowieczu trubadurzy wykonywali swe "chansons" z towarzyszeniem instrumentu harmonicznego szarpanego, a szczególny rozkwit dworskich pieśni z towarzyszeniem lutni datuje się na późny renesans i barok. Przedstawicielem chyba najwybitniejszym tegoż gatunku był angielski kompozytor John Dowland (1563-1626), którego najsłynniejsze pieśni zaprezentujemy w transkrypcji na głos i gitarę współczesną.
W drugiej części koncertu chcielibyśmy zaprosić Państwa w zupełnie inny muzyczny zakątek, w podróż do letnich ogrodów Hiszpanii, w świat poniekąd mniej związany z atmosferą salonową, a bardziej ludową podaną jednak w sposób wyrafinowany i wykwintny. "Siete canciones populaires españolas" skomponowane przez Manuela de Falle w 1914 roku to zestaw siedmiu tradycyjnych hiszpańskich pieśni zaaranżowanych przez kompozytora na głos i fortepian – u nas będzie to wersja z gitarą, jakże przecież zespoloną z tradycjami flamenco.
 
27 sierpnia 2023
godz. 17:00
wstęp w cenie biletu 10 zł
 
Julia Malik jest znakomitą śpiewaczką oraz wiolonczelistką młodego pokolenia, urodzoną w Krakowie. Ukończyła studia na prestiżowych uczelniach mn. Hochschule für Musik und Theater Hamburg, Hochschule für Musik und darstellende Kunst Stuttgart. Występowała w licznych salach koncertowych w Polsce oraz na świecie mn. Liederhalle Stuttgart, Lieszhalle Hamburg, Concertgebouw Amsterdam, Poly Grand Theater China, Filharmonia Krakowska. Prywatnie jest wnuczką jeszcze wychowującej się w Dworze w Stryszowie Róży Gertych ze Skrochowskich oraz prawnuczką Marii Łubieńskiej.
 
Miłosz Mączyński, również Krakowianin, to jeden z najwybitniejszych Polskich gitarzystów klasycznych, laureat nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych (min. Le Concours International de Guitare Classique de Montréal 2011, International Guitar Competition Guitartalent, Brno 2014). Koncertował jako solista i kameralista w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Wykładowca w klasie gitary Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, juror konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.