Logo - Dwór w Stryszowie

Stryszów jako wieś w odrodzonej Polsce

Wykład
Fotografia w odcieniach szarości przedstawiająca ludzi zgromadzonych przed budynkiem, tworzących interesującą kompozycję.
prowadzenie: Michał Makówka
Trwająca w latach 1914-1918 pierwsza wojna światowa, w której czynny udział wzięło także wielu stryszowskich chłopów, zakończyła się odzyskaniem przez Polskę upragnionej niepodległości. Podstawowym problemem odrodzonego państwa stały się teraz znaczne różnice w sposobie organizacji ziem zarządzanych dotychczas przez zaborców. Proces ujednolicania systemu prawnego przekładał się także na funkcjonowanie wsi w dawnej Galicji. Podczas wykładu postaramy się więc odpowiedzieć na pytania: Jak wyglądało życie w Stryszowie w okresie międzywojennym? Jakie panowały tutaj nastroje polityczna? W jaki sposób w nowej rzeczywistości rozwijały się dzieła zainicjowane przez Łubieńskich na przełomie XIX i XX wieku?
  • wstęp bezpłatny
Prowadzenie
Michał Makówka – historyk-mediewista, doktorant w SDNH UJ, pasjonat genealogii i historii regionalnej, szczególnie dziejów swojego rodzinnego Stryszowa. Od kilku lat jako edukator współdziała z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz z Dworem w Stryszowie, gdzie aktualnie oglądać można przygotowaną przez niego wystawę czasową „Stryszów Łubieńskich”.

Stacja kolejowa w Stryszowie, 1904, arch. pryw. Anny Gertych-Malik, fot. nieznany.