Logo - Dwór w Stryszowie

Łubieńscy herbu Pomian – ród prymasów, biskupów i wojskowych

Wykład
Fotografia w odcieniach szarości przedstawiająca ludzi zgromadzonych przed budynkiem, tworzących interesującą kompozycję.
prowadzenie: Michał Makówka
W 1886 roku Rozalia Gorczyńska, dziedziczka dóbr ziemskich w Stryszowie i Dąbrówce, poślubiła Franciszka Łubieńskiego herbu Pomian – przedstawiciela starego rodu szlacheckiego słynącego przede wszystkim z licznych karier duchownych swoich członków. Poznając dokonania kolejnych Łubieńskich, zastanowimy się nad pochodzeniem rodu i genezą jego herbu z ciekawym godłem w postaci żubrzej głowy przebitej mieczem. Szczególną uwagę zwrócimy zaś na najbliższy krąg rodzinny Franciszka Łubieńskiego, którego babkę – Konstancję z Bojanowskich Łubieńską – łączył romans z samym Adamem Mickiewiczem.
  • wstęp bezpłatny
Prowadzenie
Michał Makówka – historyk-mediewista, doktorant w SDNH UJ, pasjonat genealogii i historii regionalnej, szczególnie dziejów swojego rodzinnego Stryszowa. Od kilku lat jako edukator współdziała z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz z Dworem w Stryszowie, gdzie aktualnie oglądać można przygotowaną przez niego wystawę czasową „Stryszów Łubieńskich”.

Stacja kolejowa w Stryszowie, 1904, arch. pryw. Anny Gertych-Malik, fot. nieznany.