Logo - Dwór w Stryszowie

Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu

11 czerwca – 5 września 2021
Zamek Królewski na Wawelu — Zamek Pieskowa Skała — Dwór w Stryszowie

„Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu" to wystawa monograficzna prezentująca różnorodną twórczość Józefa Wilkonia. Znany na całym świecie artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach.

Ekspozycja rzeźb w plenerze jest odniesieniem do twórczości Józefa Wilkonia, w której natura odgrywa znaczącą rolę, a także do jego biografii. Wystawa zachęca do odkrycia regionalnego dziedzictwa kulturalnego i miłego spędzenia czasu w otoczeniu dzieł sztuki i przyrody.

Na eskpozycji w Stryszowie znalazły się rzeźby Sarmatów, które powstały specjalnie z okazji wawelskiej wystawy, a które zainspirowała tradycja dworu szlacheckiego. We wnętrzach zaprezentowano także liczne ilustracje książkowe oraz najwcześniejsze prace Józefa Wilkonia na papierze, będące reminiscencją dziecięcych lat artysty spędzonych w małopolskich Bogucicach.

Zwiedzanie
bilet upoważnia do odwiedzenia wystawy w trzech lokalizacjach
WAWEL – PIESKOWA SKAŁA – DWÓR W STRYSZOWIE
normalny 15 PLN, ulgowy 10 PLN, rodzinny 45 PLN

Dwór w Stryszowie
PONIEDZIAŁEK nieczynne
WTOREK–PIĄTEK 9:00–16:00
SOBOTA, NIEDZIELA, ŚWIĘTA PRACUJĄCE 9:00–17:00

Wawel

Główną częścią wystawy są prezentowane w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu królewskie rzeźby zwierząt, co stanowi nawiązanie do zwierzyńca istniejącego na Wawelu w czasach ostatnich Jagiellonów oraz przedstawień fauny i flory na arrasach wawelskich. W zielonych kwaterach znaleźć można zwierzęta egzotyczne, takie jak lwy, panterę czy krokodyla, jak też rodzime: dziki, łosia, a także niedźwiedzia. Interwencja sztuki współczesnej w przestrzeń wzgórza wawelskiego to opowieść o korespondencji sztuk, jej ponadczasowości oraz budowaniu relacji między sztuką dawną i współczesną.

Ogrody Królewskie Zamku Królewskiego na Wawelu
zwiedzanie w dni bezdeszczowe, indywidualnie
11 - 25 VI 9:30–17:00, ostatnie wejście 16:40
26 VI - 31 VIII 9:30–18:00, ostatnie wejście 17:40
WRZESIEŃ 9:30–17:00, ostatnie wejście 16:40

 

Pieskowa Skała

W ogrodach Zamku Pieskowa Skała zaprezentowano najnowszy zespół rzeźb Józefa Wilkonia, dotychczas niepokazywany szerokiej publiczności, który przedstawia postacie zwierząt i ludzi wyłaniające się z grabowych pni. Ta część ekspozycji ma podkreślić niezwykłą więź, jaka łączy artystę z naturą, która wciąż jest niewyczerpanym motywem w jego twórczości.
W ogrodach zamkowych będzie można również zobaczyć fascynujące rzeźby nietoperzy – symbolu Ojcowskiego Parku Narodowego oraz grupę rzeźb przedstawiającą mieszkańców morza.

Ogrody Zamku Pieskowa Skała
zwiedzanie w dni bezdeszczowe, indywidualnie
ŚRODA-PIĄTEK 9:00-17:00, ostatnie wejście 16:45
SOBOTA, NIEDZIELA, ŚWIĘTA 10:00-18:00, ostatnie wejście 17:45
Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 w Bogucicach k. Wieliczki) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą.

Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta (2006) po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w wielu muzeach m.in. w Musée de l’illustration jeunesse MIJ w Moulins we Francji, Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodo¬wej w Warszawie. W swoich kolekcjach dzieła Wilkonia posiadają galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów.
Najważniejsze ostatnie publikacje z jego ilustracjami to „Księga dżungli” (2009), „Pan Tadeusz” (2015) i „Don Kichote” (2016).
Fot. Artysty – Justyna Derwińska

Wydarzenia towarzyszące

Wystawa jest adresowana szczególnie do rodzin z dziećmi i ma m.in. uczyć najmłodszych obcowania ze sztuką. Dla odwiedzających została przygotowana ścieżka edukacyjna, która umożliwi aktywne zwiedzanie ekspozycji, będąc jednocześnie wyjątkowym przewodnikiem po wystawie.

Prezentowana w trzech lokalizacjach ekspozycja jest zaproszeniem do poznawania sztuki i odkrywania dóbr kultury. Aby to umożliwić, przygotowano karnet obejmujący trzy miejsca eksponowania wystawy z pytaniem konkursowym. Dla osób, które poprawnie na nie odpowiedzą oraz jako pierwsze prześlą formularz konkursowy, przygotowano specjalne nagrody.

Od 10 czerwca do 5 września 2021 roku zaplanowanych zostało wiele wydarzeń edukacyjnych, które odbędą się na Wawelu oraz w jego dwóch oddziałach, w których prezentowane będą ilustracje i rzeźby Józefa Wilkonia.
Warsztaty prowadzone przez edukatorów i artystów, oprowadzania, wykłady, spotkania ze specjalistami będą odbywały się zarówno na żywo – w niepowtarzalnym otoczeniu renesansowych ogrodów, parku narodowego, zabytkowego dworu – jak i w przestrzeni wirtualnej.
Wyjątkowymi wydarzeniami będą spotkania z Józefem Wilkoniem: plener artystyczny, wspólne tworzenie muralu, oprowadzanie kuratorskie.
W wykładach, oprowadzaniach i spotkaniach online wezmą udział eksperci z dziedziny literatury, sztuki i ochrony środowiska.
Zależy nam również na promocji czytelnictwa i zainteresowaniu naszych odbiorców ilustracją książkową, stąd pomysł na udostępnienie biblioteki plenerowej, która z pewnością stanie się pretekstem do wielu ciekawych rozmów i spotkań.

Wydarzenia w Dworze w Stryszowie oraz online

Oprowadzanie kuratorskie
28 sierpnia, godz. 12.00
Zwiedzanie z organizatorami ekspozycji będzie okazją do przedstawienia jej założeń i szerszej prezentacji dorobku twórczego Józefa Wilkonia. Kuratorki wystawy opowiedzą o inspiracjach artysty, a przede wszystkim odpowiedzą na pytanie: „Dlaczego Wilkoń na Wawelu?”. Uczestnicy oprowadzania zyskają możliwość dyskusji z kuratorkami oraz wymiany myśli.
  • odbiorcy: bez ograniczeń wiekowych
Mural z artystą – Wydarzenia artystyczne z udziałem Józefa Wilkonia

12 czerwca, godz. 12.00
Mural powstanie na mobilnej ścianie w ogrodach Dworu w Stryszowie.
Uczestnicy wykonają wielkoformatową pracę malarską nawiązującą do prezentowanych na wystawie rzeźb i ilustracji. Spotkanie będzie okazją do interakcji z artystą, a także do wspólnej pracy w otoczeniu przyrody.
  • odbiorcy: wszyscy chętni od 12. roku życia
4 września, godz. 12.00
Warsztaty dla każdego, kto ma zdolności manualne lub po prostu lubi spędzać czas, tworząc coś nowego. Pod okiem Józefa Wilkonia spróbujemy stworzyć własny świat, inspirowany twórczością artysty i roślinnością stryszowskiego ogrodu. Obecność mistrza będzie niepowtarzalną okazją do współtworzenia i inspirującej dyskusji.
Zapewniamy profesjonalne materiały plastyczne, niezbędne do stworzenia prac.
  • odbiorcy: bez ograniczeń wiekowych
Warsztaty plastyczne dla rodzin
5 sierpnia, godz. 12.00
W każdym z oddziałów odbędą się warsztaty artystyczne kierowane do rodzin z dziećmi, podejmujące ważne tematy związane z twórczością Józefa Wilkonia oraz miejscem prezentacji wystawy. W centrum uwagi znajdą się ilustracje i rzeźby stworzone przez znanego kilku pokoleniom artystę. Zdobyte informacje w kreatywny sposób zostaną wykorzystane w czasie warsztatów tworzenia ekslibrisów, ekologicznych rzeźb czy polichromii.
  • odbiorcy: rodziny z dziećmi
Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Czytanie Pana Tadeusza
28 sierpnia, godz. 12.00
Pan Tadeusz i dwór szlachecki to niemalże synonimy. W czasie spotkania zostaną odczytane fragmenty poematu, które staną się inspiracją dalszych działań. Warsztaty będą poruszać tematy z zakresu kulturoznawstwa, literaturoznawstwa oraz historii sztuki. Dodatkową atrakcją będzie wspólne wykonywanie przedmiotów DIY oraz rysunków i prac malarskich nawiązujących do twórczości Józefa Wilkonia.
 
Warsztaty rysunkowe z Tomaszem Samojlikiem
23 lipca, godz. 12.00
aplikacja Microsoft Teams
Spotkanie będzie okazją do poznania zwyczajów i charakterystycznych cech zwierząt, które można odszukać na wystawie. Uczestnicy warsztatów, wspólnie z ilustratorem, wykonają szkice przedstawiające wybrane gatunki.
  • odbiorcy: dzieci w wieku 11–13 lat
Warsztaty na żywo – fanpage Wawelu na Facebooku
9 lipca, godz. 10.30, 13 sierpnia, godz. 10.30 
Długofalowy cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi na Facebooku tym razem zostanie poświęcony wystawie Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu. Każde spotkanie będzie wzbogacone o warsztaty plastyczne, które można wykonać w domu.
  • odbiorcy: rodziny z dziećmi
Wykłady

26 sierpnia, godz. 18.00 – aplikacja Microsoft Teams, prof. Grzegorz Leszczyński
2 września, godz. 18.00 – aplikacja Microsoft Teams, dr Anita Wincencjusz-Patyna
Wykłady będą dotyczyły współczesnej ilustracji oraz symboliki zwierząt przedstawianych w literaturze dla dzieci i młodzieży. Do książkowego świata zaproszą dr Anita Wincencjusz-Patyna z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i prof. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Biblioteka plenerowa
2 lipca, 9 lipca, 16 lipca, 23 lipca, 30 lipca, 6 sierpnia, 13 sierpnia, 20 sierpnia, 27 sierpnia
godz. 12.00
W lipcu i sierpniu, od piątku do niedzieli, we wszystkich trzech lokalizacjach wystawy będą dostępne publikacje autorstwa Józefa Wilkonia.
Ponadto, w każdy piątek lipca i sierpnia, we wszystkich oddziałach regularnie będą głośno czytane książki. W wybrane dni do wawelskiego zespołu dołączą aktorzy z krakowskich teatrów.
Liczymy na to, że akcja zachęci czytelników w każdym wieku do spędzenia czasu w przestrzeni idealnej do oddania się lekturze.
wstęp: w cenie biletu na wystawę

DOSTĘPNOŚĆ
W czasie oprowadzań i warsztatów na żywo pojawi się możliwość dotykania wybranych eksponatów (wszystkie oddziały) oraz ich opracowań dotykowych (Wawel i Stryszów).
Potrzebę tłumaczenia na polski język migowy prosimy zgłaszać (minimum 3 dni przed wykładem) drogą mailową na adres: dis@wawelzamek.pl

Kalendarium wszystkich wydarzeń

10 czerwca, godz. 18.00 Wawel. Wernisaż wystawy
11 czerwca, godz. 12.00–13.00 Wawel. Oprowadzanie kuratorskie z udziałem Józefa Wilkonia
12 czerwca, godz. 12.00–14.00 Stryszów. Malowanie muralu
16 czerwca, godz. 12.00–13.00 Wawel. Oprowadzanie ze specjalistką ds. ogrodów
27 czerwca, godz. 12.00–13.30 Stryszów. Czytanie Pana Tadeusza
29 czerwca, godz. 12.00–13.00 Pieskowa Skała. Oprowadzanie kuratorskie
2 lipca, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
7 lipca, godz. 12.00–13.00 Wawel. Oprowadzanie z konserwatorem
8 lipca, godz. 12.00–13.30 Wawel. Warsztaty dla rodzin
9 lipca, godz. 10.30–11.00 Fanpage Wawelu na Facebooku. Warsztaty dla rodzin
9 lipca, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
14 lipca, godz. 12.00–13.00 Pieskowa Skała. Oprowadzanie ze specjalistką ds. ogrodów
16 lipca, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
18 lipca, godz. 12.00–14.00 Pieskowa Skała. Spacer przyrodniczy
23 lipca, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
23 lipca, godz. 12.00–12.30 Microsoft Teams. Warsztaty z Tomaszem Samojlikiem
30 lipca, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
5 sierpnia, godz. 12.00–13.30 Stryszów. Warsztaty dla rodzin
6 sierpnia, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
11 sierpnia, godz. 12.00–13.00 Pieskowa Skała. Oprowadzanie z konserwatorem
12 sierpnia, godz. 18.00 aplikacja Microsoft Teams – wykład prof. Grzegorza Leszczyńskiego
12 sierpnia, godz. 18.00 aplikacja Microsoft Teams – wykład Anny Marii Czernow
13 sierpnia, godz. 10.30–11.00 Fanpage Wawelu na Facebooku. Warsztaty dla rodzin
13 sierpnia, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
20 sierpnia, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
24 sierpnia, godz. 12.00–13.00 Wawel. Oprowadzanie kuratorskie
26 sierpnia, godz. 12.00–13.30 Pieskowa Skała. Warsztaty dla rodzin
27 sierpnia, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
28 sierpnia, godz. 11.00–12.00 Stryszów. Oprowadzanie kuratorskie
28 sierpnia, godz. 12.00–13.00 Stryszów. Czytanie Pana Tadeusza
4 września, godz. 12.00– 14.00 Stryszów. Plener

Partnerzy