Logo - Dwór w Stryszowie

Warstwy pamięci

30 kwietnia – 3 lipca 2022

Wystawa jest kontynuacją projektu, który na stałe zagościł w muzeum stryszowskim i  prezentuje ponad 60 fotografii dawnych mieszkańców dworu, począwszy od Juliana Gorczyńskiego, właściciela majątku stryszowskiego w XIX wieku, a kończąc na jego prawnukach i prawnuczkach. Wszystkie fotografie pochodzą z archiwum domowego pana Jerzego Meresa, wnuka Marii Eleonory z Łubieńskich i Kazimierza Skrochowskich – jednych z ostatnich mieszkańców Dworu.

Dzięki pracy ilustratorki, dr Magdy Żmijowskiej, stare fotografie zyskały nowy wymiar i znaczenie. Wykorzystując animacje i techniki cyfrowe artystka ożywiła pamięć o ludziach związanych dworem. Prezentowane fotografie przedstawiają autorską wizję przeszłości widzianą oczami artystki. Zachwycają intensywnością kolorów, rozmaitością barw i odcieni.

Motywem przewodnim ekspozycji jest pamięć jako jedna z najważniejszych składowych ludzkiej egzystencji. Przechowuje emocje, spaja duchowość, pozwala na określenie własnej tożsamości, pomaga zachować tradycję, wspomnienie o tym co było, jest nieodłącznym fragmentem nas samych. Pamięć miejsc, ludzi i wydarzeń przypomina nam o tym kim byliśmy i uświadamia kim będziemy.