Piękny wiek XIX

2 X 2021 – 31 I 2022

XIX wiek w historii mody to okres nieustających zmian, głównie w ubiorach damskich. Gwałtowne przemiany odcisnęły piętno na niemal wszystkich dziedzinach życia społecznego. Europa intensywnie wstępowała w nowoczesność – środki transportu, przepływ informacji, nowe odkrycia naukowe i techniczne odmieniły oblicze świata, zmieniając także oblicze mody.
Na wystawie "Piękny wiek XIX" prezentowane są rekonstrukcje dwunastu ubiorów pochodzących z okresu od początku tego stulecia poprzez kolejne dekady, dzięki czemu możliwe stało się płynne zademonstrowanie zmian, obejmujących zarówno formowanie sylwetki, jak i trendy w tkaninach czy wzorach. Poza sukniami dziennymi i balowymi pokazane są także suknie związane z istotnymi momentami w życiu prywatnym i społecznym kobiety, takimi jak ślub czy żałoba – w tym również mająca symboliczne znaczenie w historii Polaków suknia żałobna z okresu powstania styczniowego. Zwiedzający mogą zobaczyć oryginalne suknie z przełomu XIX i XX wieku, a także inne akcesoria ze świata mody. Oprócz strojów prezentowane są również żurnale modowe i inne wydawnictwa wypełnione rycinami modowymi.

Rekonstrukcje ubiorów powstały w Atelier Nomina Rosae – działającej w ramach Fundacji Nomina Rosae pracowni, specjalizującej się w odtwarzaniu ubiorów historycznych oraz w tworzeniu kostiumów teatralnych i filmowych. Projekty ubiorów przygotowała dr Maria Molenda, historyczka specjalizująca się w dziejach mody oraz w rekonstrukcji ubiorów historycznych i kostiumów.

Wydarzenia towarzyszące otwarciu

13.00
początek jesiennego pikniku
14.00 
Najlepszy przyjaciel – spotkanie z pięknymi chartami rosyjskimi i ich hodowcami z hodowli Porcelanowa Piękność
Pani Gabriela zaprasza na herbatę – pokaz parzenia herbaty w samowarze w wykonaniu Gabrieli Krysińskiej (możliwość degustacji napoju)
15.00
Najlepsza rozrywka to taniec – wspólne tańce na dziedzińcu dworu
16.00
Najlepsze fotografie – Atelier Marcina Szwaczki, wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia (możliwość zamówienia fotografii kolodionowej)
17.00
Modowe niedyskrecje i egzaltacje – krótki wykład o bieliźnie w XIX wieku oraz o emocjach związanych z ubiorami
17.30 kuratorskie oprowadzanie po wystawie

Program edukacyjny

Stryszów zawsze ładny
17.10.2021
Wydarzenie odbędzie się zarówno w przestrzeni dworu, jak i ogrodu. Aktorzy Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy wcielą się w dawnych mieszkańców dworu, by zaprezentować żywe obrazy z przeszłości. Zwiedzających oprowadzać będzie Mirosław Płonka, asystent w Katedrze Historii Nowożytnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Teatr w fotografii – podróż w czasie
29.10.2021
Projekt Teatr w fotografii – podróż w czasie ma na celu podtrzymanie tradycji narodowej i poznanie kultury Stryszowa poprzez zabawę. W jego pierwszej fazie uczestnicy poznali historię życia postaci zamieszkujących dwór stryszowski w poprzedniej epoce i zaprojektowali stroje nawiązujące do tego okresu. W następnym etapie ich projekty zostaną zrealizowane, a uszyte kostiumy zostaną uwiecznione w ramach sesji fotograficznej na terenie dworu.
W dniu 29.10.2021 w Dworze w Stryszowie odbędzie się wernisaż kończącej przedsięwzięcie miniwystawy fotograficznej, na której zaprezentowane zostaną zarówno projekty strojów, jak i efekty sesji zdjęciowej.

Czas postępu i przemian – piękny wiek XIX
7.11.2021, 5.12.2021
zajęcia dla seniorów

W historiografii wiek XIX nazywany jest często długim, ponieważ jego granice wyznacza Wielka Rewolucja Francuska oraz I wojna światowa. Ostatnie dekady tego okresu zwykło się natomiast określać mianem „pięknej epoki” – czasu spokoju, rozkwitu i postępu. Znaczące przemiany cywilizacyjne nie ominęły także Stryszowa. W trakcie spotkania przyjrzymy się działalność tutejszych właścicieli, Gorczyńskich i Łubieńskich, którzy przyczynili się do powstania w Stryszowie szkoły powszechnej, budowy linii kolejowej oraz do rozwoju chłopskiego ruchu spółdzielczego. Zwrócimy także uwagę na działania zamieszkujących dwór kobiet, które bezinteresownie wspierały potrzebujących i pomagały synom chłopskim w zdobywaniu wyższego wykształcenia.

Zajęcia prowadzi Michał Makówka, rodowity Stryszowianin, student Instytut Historii UJ; prowadzi dział historyczny w gminnym kwartalniku „Z perspektywy gminy Stryszów”.