Logo - Dwór w Stryszowie
24-26 XII muzeum nieczynne

Święto Ogrodów 2019

Spektakl
Infografika wydarzenia Festiwal Święta Ogrodów. W tle widnieje kolaż różowych kwiatów i wkomponowanych w nie kobiecych głów.
Spektakl "Posażna jedynaczka"
Drugiego czerwca w Dworze w Stryszowie w ramach Festiwalu Święto Ogrodów można będzie obejrzeć spektakl na podstawie komedii Jana Aleksandra Fredry „Posażna jedynaczka”, w reżyserii Mirosława Płonki.
Spektakl został przygotowany przez Teatr Młodych im. O. Rudolfa Warzechy, współorganizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Dwór w Stryszowie – oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Program wydarzenia:
Godz. 13.00 – 16.30 – popołudnie w ogrodzie dworskim, zwiedzanie Dworu
Godz. 16.30 – wspólne śpiewanie piosenek i pieśni ludowych
Godz. 17.00 – odtańczenie poloneza
Godz. 17.15 – komedia pt. Posażna jedynaczka

Ponadto będzie można skosztować lokalnych produktów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszowie. Wstęp bezpłatny.

„Posażna jedynaczka” – wdowiec Szumbaliński ma pięć córek, ale wszystkim rozgłosił, że ma jedynaczkę. W ten sposób dziewczęta nie wiedzą same o sobie, wychowują się u sióstr Szumbalińskiego, a ojciec układa ich małżeństwa, podając każdemu kandydatowi, że otrzymuje jedynaczkę, a wraz z nią piękny posag. Posag jest pokaźny, ale niestety dzielony na pięć dziewcząt, co Szumbaliński skrzętnie ukrywa. Wszystko komplikuje się w dzień imienin przebiegłego Wdowca, gdy wszyscy naraz postanawiają złożyć mu wizytę.

Teatr Młodych im. O. Rudolfa Warzechy
Trupa aktorów-amatorów w wieku od 6 do 68 lat, którzy są rodzimymi mieszkańcami Gminy Stryszów, prowadzona przez teatrologa Mirosława Płonkę. Teatr został założony w 2007 roku. Aktorami początkowo byli tylko nastolatkowie, dlatego obrał on nazwę Teatru Młodych. Obecnie adepci sztuki aktorskiej rekrutują się spośród wszystkich chętnych osób, którym działalność artystyczna zawsze była bliską. Tym samym określenie „Młodych” nabrało nowego znaczenia i wiązane jest z młodością ducha i zapału aktorów. Od 2012 roku Teatr Młodych przybrał w Krakowie imię o. Rudolfa Warzechy – karmelity, który pracował w wadowickim szpitalu w momencie, gdy przychodzili oni na świat.