Logo - Dwór w Stryszowie

Święto Ogrodów 2018

Spektakl
Infografika spektaklu pod tytułem "Nikt mnie nie zna"
Spektakl Teatru Młodych im. O. Rudolfa Warzechy
10 czerwca w Dworze w Stryszowie w ramach Festiwalu Święta Ogrodów można będzie spektakl na podstawie komedii Aleksandra Fredry, „Nikt mnie nie zna”, w reżyserii Mirosława Płonki. Spektakl został przygotowany przez Teatr Młodych im. O. Rudolfa Warzechy, współorganizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum stryszowskie.

Program wydarzenia:

Godz. 13.00 – 16.45 – zwiedzanie Muzeum
Godz. 17.00 – odtańczenie poloneza
Godz. 17.15 – komedia pt. NIKT MNIE NIE ZNA
Godz. 18.30 – koncert akordeonowy Jana Porębskiego – laureata nagrody Osobowość Roku 2016 w kategorii KULTURA „Gazety Krakowskiej”

Ponadto będzie można skosztować lokalnych produktów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszowie    

"Nikt mnie nie zna" to jednoaktowa komedia, po raz pierwszy wystawiona w 1826 roku. Fabuła sztuki opiera się na motywie sprawdzenia wierności żony przez przebranego męża. Otoczenie akceptuje tę mistyfikację, a nawet utrudnia powrót do prawdziwego wcielenia bohaterowi, co potęguje komizm utworu. Podejrzliwy kupiec, Marek Zięba, postanawia sprawdzić wierność swojej żony. Pewnego dnia zamienia się tożsamością z Janem Remboszem – żołnierzem i, jak się później okazuje, hazardzistą z dużymi długami. Zakłada jego mundur i doprawia sobie wąsy. Ich rozmowę przypadkiem słyszy Czesław – szwagier Zięby i przekonuje swoją siostrę do podjęcia gry: „Śmieszność śmieszności biczem; Jej szczypiąca chłosta często Częstokroć tam poradzi, Gdzie rozum nie sprosta. Marek wraz ze sługą Kasprem wracają do domu podekscytowani swoim fortelem. Żona Klara i inni domownicy udają, że go nie poznają. Rozpoczyna się cała seria niepomyślnych dla Zięby wydarzeń: szwagier opowiada o wyciętym sadzie i sprzedanym folwarku, lichwiarz Łapka domaga się zwrotu pieniędzy, które Rembosz pożyczył od jego brata, major Sławnicki żąda, by szuler Rembosz zdjął mundur, gdyż w ten sposób uwłacza dobremu imieniu żołnierza. Sprawy idą za daleko, Zięba chce wyjaśnić swój podstęp i ujawnia prawdziwe imię, ale powrót do bycia Markiem i mężem swojej żony nie będzie taki prosty. Rodzina postanawia dać mu nauczkę za jego niepohamowaną zazdrość i nieufność.

Teatr Młodych im. O. Rudolfa Warzechy

Trupa aktorów-amatorów w wieku od 6 do 68 lat, którzy są rodzimymi mieszkańcami Gminy Stryszów, prowadzona przez teatrologa Mirosława Płonkę. Teatr został założony w 2007 roku.

Aktorami początkowo byli tylko nastolatkowie, dlatego obrał on nazwę Teatru Młodych. Obecnie adepci sztuki aktorskiej rekrutują się spośród wszystkich chętnych osób, którym działalność artystyczna zawsze była bliską. Tym samym określenie „Młodych” nabrało nowego znaczenia i wiązane jest z młodością ducha i zapału aktorów. Od 2012 roku Teatr Młodych przybrał w Krakowie imię o. Rudolfa Warzechy – karmelity, który pracował w wadowickim szpitalu w momencie, gdy przychodzili oni na świat.

Teatr nie zmierza do udramatyzowania lokalnych tradycji. Kultywowanie i krzewienie rodzimych zwyczajów, obrzędów i postaw jest niesamowicie ważnym elementem jego działalności. W ciągu 4 lat członkom TM udało się odnowić zwyczaj śpiewania majówek pod kapliczkami, na które przychodzi coraz więcej osób. Od samego założenia w 2007 roku wystawiają jasełka, a od 2016 roku jasełka przybierają formy misterium ludowego i zawierają fragmenty XIX-wiecznych szopek wesołych ludu z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Z Zamkiem Królewskim na Wawelu Teatr nawiązał współpracę poprzez Dwór w Stryszowie w 2016 roku. Wtedy też w listopadzie zostało przygotowane wydarzenie kulturalne o charakterze performatywnym pt. R.I.P., które było kompilacją dramatów S. Wyspiańskiego Akropolis i Dziadów Adama Mickiewicza.

W zeszłym roku podczas Festiwalu Święta Ogrodów w Stryszowie zostały zaprezentowane publiczności pierwsza sceniczna komedia Fredry pt. Intryga naprędce i późniejsza jednoaktówka pt. Pierwsza lepsza.

Teatr otrzymał nagrodę Stowarzyszenia ZIELONA LINIA, które uznało go LIDEREM ROKU 2016 w powiecie wadowickim, suskim i żywieckim. Do tego reżyser został uhonorowany w 2017 roku przez Gminę Stryszów tytułem JASKÓŁKI SPOŁECZEŃSTWA.

Mirosław Płonka w czasie 11 lat prowadzenia Teatru opracował i wdrożył autorską metodę pracy z aktorem nazwaną hasłem: LABORATORIUM UCZUĆ-ODCZUĆ oraz nowatorską metodę pracy z dziedzictwem, polegającą na krzewieniu go nie tylko ze sceny, ale także propagowania i stosowania lokalnych zwyczajów oraz tradycji w życiu codziennym aktorów.

Wszelkie informacje: Znajdź nas na Facebook’u - https://www.facebook.com/mlodzi.rudolfa/

Mirosław Płonka

Mirosław Płonka – historyk sztuki (absolwent Instytutu Historii Sztuki UJ) i teatrolog (magistrant w Katedrze Performatyki Przedstawień UJ). Praca magisterska pt. „Finis theatri sacri? Wpływ reform liturgicznych Soboru Trydenckiego i Soboru Watykańskiego II na parateatralne elementy kulturowego dziedzictwa Kościoła Katolickiego doczekała się dużego zainteresowania w środowisku akademickim, czego najlepszym przejawem była nagroda specjalna przyznana autorowi przez Fundację Wspierania Kultury IRSA. Jest m. in. założycielem czasopisma naukowego „Skarbniczka” i jednym z inicjatorów studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „Rozpoznać przeszłość w teraźniejszości”.