Logo - Dwór w Stryszowie

Autorskie spotkanie z Romanem Stopą

czarno-biała fotografia przedstawia portret mężczyzny i jego lustrzane odbicie
Zapraszamy do Dworu w Stryszowie na autorskie spotkanie z Romanem Stopą, organizowane w ramach cyklu spotkań Edyty Filipek–Bajor.
Rozmowę poprowadzi wraz z Organizatorką – Jola Hytkowska. 
wstęp bezpłatny

Roman Stopa – związany jest z Oświęcimiem od blisko czterdziestu lat. Jest fotografem amatorem, który swoją pasję uprawia od lat dziesięciu. Wykonuje głównie zdjęcia czarno-białe. To cierpliwy obserwator życia, człowiek z dystansem do siebie i otoczenia, "rejestrator obrazków". 
O sobie mówi: - Chodzę, obserwuję i robię zdjęcia. Jest to swego rodzaju zabawa dla mnie, powolutku, małymi kroczkami poprawiam swój warsztat. Nie lubię się rozpychać łokciami i nie szukam za wszelką cenę uznania u wszystkich, bo każdy ma inny gust i spojrzenie na świat, choć przyznam, że cieszy mnie, gdy moje fotografie ludziom się podobają. Lubię eksperymentować z długimi czasami naświetlania, ale też lubię fotografować architekturę - niekoniecznie tą piękną. Fotografuję także na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.  
Fotografie Romana nie mieszczą się w szablonach. Zawsze podąża własnymi ścieżkami, stara się nie ingerować w wykonywane przez siebie zdjęcia – obróbkę ogranicza do niezbędnego minimum. 
W sierpniu, w Lanckoronie, po raz pierwszy po raz pierwszy zostały zaprezentowane fotografie Romana Stopy z Lipin, które stanowiły część większej wystawy Tajemniczy Śląsk. Spacer po świętochłowickich Lipinach
Miejsce to chciałem pokazać oczami człowieka z zewnątrz, który zachwycił się tym pejzażem oraz ludźmi, których tam spotkałem i którzy chętnie opowiadali mi o sobie i jak o życiu na Lipinach. Kadry przeze mnie uchwycone to rzeczywistość, którą chcę zachować w pamięci i którą pragnę się podzielić z szerszą publicznością – mówi Autor. 

O intencji spotkania: 
Fotografia jako medium do zapisywania obrazu chwili zdominowała nasz świat. Wszyscy jesteśmy fotografami, wszystko chcemy zapamiętać, często nie przeżywamy tu i teraz tylko robimy zdjęcia, których później może nawet nie oglądamy, czasem pokażemy. Pojawia się zatem pytanie po co, dlaczego fotografujemy. Od czego się zaczyna ta pasja, obsesja, sposób na życie, na tworzenie sztuki. Dlaczego fotografujemy, co sprawia, że unosimy aparat, co nas napędza w tej pogoni za zmieniającym się światłem. Każdy ma inne powody, motywacje i chcemy o tym rozmawiać, może odkryjemy coś co nas zainspiruje, albo odwrotnie świadomie z czegoś zrezygnujemy. (Edyta Filipek–Bajor) 

O prowadzących: 
Edyta Filipek–Bajor – fotografka z zamiłowania, dla której Pasja stała się z czasem również sposobem na Życie. Interesuje Ją fotografia krajobrazowa, reportażowa, rejestrowanie zastanych momentów. W tym celu przemierza Krainę Jeziora Mucharskiego w poszukiwaniu pięknych krajobrazów, kadrów. 
Należy do Stowarzyszenia Fotograficznego "Przeciw Nicości" im. Mieczysława Wielomskiego oraz Ogólnopolskiej Twórczej Grupy Fotograficznej Art. Fokus 13. 
Organizuje spacery fotograficzne i spotkania miłośników fotografii. 
Uczestniczy w działaniach społecznościowych, inicjuje projekty fotograficzne i spotkania, zapraszając do współpracy interesujących twórców. 

Jola Hytkowska – animatorka i organizatorka wydarzeń kulturalnych, właścicielka Zagrody Ławeczki w Lanckoronie, twórczyni i admin profilu Lanckorona turystyczna, promującego dziedzictwo i wartości kulturowe Lanckorony, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego „Na Bursztynowym Szlaku", wspiera i promuje Artystów, projekty fotograficzne, malarskie, literackie, zajmuje się także rękodziełem.

W sobotę 9 XII o 11:15 w Cafe Pensjonat przy rynku w Lanckoronie nastąpi otwarcie wystawy fotografii "Imaginacje", na którą przy okazji zapraszamy.