Logo - Dwór w Stryszowie
24-26 XII muzeum nieczynne

Święto Ogrodów 2017

Spektakl
Zdjęcie przedstawia pary w strojach szlacheckich, wychodzące tanecznym krokiem z dworu w Stryszowie. W tle zielone drzewa.
Spektakle Teatru Młodych im. O. Rudolfa Warzechy

11 czerwca w Dworze w Stryszowie w ramach Festiwalu Święta Ogrodów można było obejrzeć dwa spektakle na podstawie komedii Aleksandra Fredry, „Intryga naprędce, czyli nie ma złego bez dobrego” oraz „Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna” w reżyserii Mirosława Płonki.

 
 
Spektakle zostały przygotowane przez Teatr Młodych im. O. Rudolfa Warzechy, współorganizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum stryszowskie.

„Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna”

Nie puszczaj się w studnię, aż wprzód
opatrzysz, jako z niej wyleźć.

Pełna wdzięku jednoaktówka Aleksandra Fredry (1793-1876), wystawiona po raz pierwszy w 1824 r.
Bohater komedii Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna, Alfred, człowiek w świecie bywały, pragnie się ożenić. Roztkliwia się nad przymiotami pięknej panny Marty, z którą jest po słowie, ale wciąż nie jest pewien, czy rzeczywiście powinien ją poślubić – wszak jest ona wdową i może nadal myśli o nieżyjącym pierwszym mężu. Postanawia zdać się na los i ożenić z pierwszą lepszą panną, którą spotka w miejskim ogrodzie. Dwie pierwsze napotkane dziewczęta, młode i ładne, nie kwapią się do zamęścia. Za to trzecia ma na to ogromną ochotę. Pech chce, że jest to potworny babsztyl, budzący przerażenie i zgrozę. Alfred szuka pomocy i rady u zaprzyjaźnionego Zdzisława, lecz przyjaciel, o dziwo, namawia go do żeniaczki, zgodnie z obietnicą złożoną losowi. Czyni to ze spokojnym sumieniem, bo zna pewien sekret panny Marty. Niewiasta inteligentna i sprytna, która z ujmującą wyrozumiałością odnosiła się do rozterek narzeczonego, postanowiła bowiem ze swej strony trochę dopomóc Opatrzności.

Obsada:
Panna Marta – Dorota Płonka
Elwira – Paulina Pagacz
Zosia – Kinga Wróbel
Apollo – Piotr Cieślik
Afrodyta – Agnieszka Kozik
Alfred – Mirosław Płonka
Zdzisław – Filip Pindel
Kupidyn – Przemysław Okręglicki
Kupidyn – Krzysztof Kozik
Reżyseria: Mirosław Płonka

„Intryga naprędce, czyli nie ma złego bez dobrego”

Realizacja jednoaktówki Aleksandra Fredry, którą debiutował w lwowskim teatrze w 1815 roku.
Syn kasztelana Uczciwskiego nie chce zgodzić się z wolą ojca i żenić z jego wychowanicą, dlatego opuszcza dom, by uniknąć spotkania z przeznaczoną mu panną. Jednak leśny gościniec w ciemną noc będzie miejscem przypadkowego spotkania, które odmieni losy kilku osób.

Obsada:
Kasztelan Uczciwski – Filip Gnojek
Kasztelanowa – Barbara Leja
Edward Uczciwski – Paweł Żmija
Michał – Włodzimierz Dudoń
Marysia – Katarzyna Tomala
Gospodarz – Michał Studnicki
Gospodyni – Paulina Karelus
Kmotr – Adrian Studnicki
Postylion – Tadeusz Szkut
Kuba – Mateusz Zawiła
Mary – Jan Klaczak, Piotr Ryba, Remigiusz Krynicki, Julia Durys, Zofia Sermak, Martyna Zawiła
Reżyseria: Mirosław Płonka

Galeria

Na zdjęciach aktorzy i uczestnicy wydarzenia.
Zdjęcie przedstawia wejście do Dworu w Stryszowie, drzwiami głównymi wychodzą pary przebrane w kostiumy z epoki.Zdjęcie przedstawia wejście do Dworu w Stryszowie, po kamiennych schodach schodzą pary przebrane w kostiumy z epoki.Zdjęcie przedstawia wejście do Dworu w Stryszowie, po kamiennych schodach schodzą pary przebrane w kostiumy z epoki.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzeniaZdjęcie grupowe uczestników wydarzeniaZdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia. Na pierwszym planie para – kobieta w różowej sukni, trzymająca w ręce kwiaty oraz mężczyzna w białym stroju, przepasany ozdobnym, żółtym pasem.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia. Na pierwszym planie widać pary - małe dziewczynki w sukienkach oraz trzymający je pod rękę młodzi chłopcy w tradycyjnych ludowych strojach i ozdobnych czapkach z wstążkami i piórami.Zdjęcie przedstawia uczestnika wydarzenia młodzieńca ubranego w tradycyjny strój. Mężczyzna ma na sobie granatowy żupan, a pod spodem białą koszulę. Całość przepasana jest zdobionym pasem zakończonym frędzlami. Głowę mężczyzny zdobi futrzana czapka.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia. Na pierwszym planie stoi młoda kobieta ubrana w czerwoną suknię. W dłoni trzyma różę.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia. Uczestnicy przebrani w kostiumy z epoki bawią się dworskim ogrodzie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia. Uczestnicy przebrani w kostiumy z epoki bawią się dworskim ogrodzie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia. Uczestnicy przebrani w kostiumy z epoki bawią się dworskim ogrodzie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia. Uczestnicy przebrani w kostiumy z epoki bawią się dworskim ogrodzie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia. Uczestnicy przebrani w kostiumy z epoki bawią się dworskim ogrodzie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia. Uczestnicy przebrani w kostiumy z epoki bawią się dworskim ogrodzie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia podczas występu na scenie.Zdjęcie dwóch uczestników wydarzenia. Starszy mężczyzna i mała dziewczynka stoją na scenie ubrani w tradycyjne stroje.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia podczas występu w ogrodzie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia podczas występu w ogrodzie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia podczas występu w ogrodzie.Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia podczas występu w ogrodzie.Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia przebranych w stroje z epoki. Grupa uczestników stoi na schodach prowadzących do Dworu, panuje wieczór i półmrok, ludzie stojący na schodach oświetleni są klimatycznym niebieskim światłem.