
Stryszowskie nazwiska i nazwy miejscowe.
W historii nic nie dzieje się bez konkretnej przyczyny. Także nasze nazwiska i stosowane przez nas nazwy miejscowości posiadają swoje historyczne uwarunkowanie, które głównie ze względu na ewolucję języka polskiego stało się dziś trudne do rozpoznania.
27 listopada o godz. 15:00 zapraszamy na wykład „Stryszowskie nazwiska i nazwy miejscowe”, podczas którego nasz prelegent, Michał Makówka, poruszy kilka ciekawych kwestii:
– Jak brzmiały nazwy pobliskich miejscowości ponad 600 lat temu i jak zmieniały się w ciągu wieków?
– Skąd wzięły się nazwy stryszowskich przysiółków w tym Wajdówki i Ligoczyzny?
– Jaka jest geneza występujących w Stryszowie nazwisk i czy brzmiały one tak samo 300 lat temu?
Podczas wykładu porozmawiamy także o niegdyś popularnych w Stryszowie nazwiskach, które już zanikły (np. Wiercik) oraz nieużywanych już nazwach geograficznych (np. „Slitkowska Góra”).
Kolejne wykłady:
18 grudnia – Niełatwa praca „pionierów oświaty” – dzieje szkolnictwa w Stryszowie
Wykłady prowadzi Michał Makówka, rodowity stryszowianin, student Instytut Historii UJ; prowadzi dział historyczny w gminnym kwartalniku „Z perspektywy gminy Stryszów”.
Od 2019 roku jako wolontariusz współpracuje z Działem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu, prowadząc zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodziców (grup rodzinnych).
Popularyzator historii Stryszowa, pasjonat genealogii oraz heraldyki. Obecnie przygotowuje materiały do opracowania publikacji nt. postaci historycznych ze Stryszowa.
Zapisy pod nr tel.: 338797489 oraz adresem dworstryszow@wawelzamek.pl