Kwiaty polskie

 In Archiwum wystaw

Kwiaty polskie

Wystawa czasowa
ornament
28 maja ─ 19 czerwca 2015
Organizator: Dwór w Stryszowie

Po ponad miesięcznym remoncie dwór w Stryszowie ponownie otworzył drzwi dla zwiedzających. 28 maja, w głównej sali wystawowej, zaprezentowano wystawę „Kwiaty polskie”, zorganizowaną w ramach festiwalu Święto Ogrodów

Od wieków działalność artystów na całym świecie – począwszy od antycznej Grecji, na latach nam najbliższych kończąc – związana była z obserwacją natury. Na wystawie wszyscy twórcy zanurzyli się w świat natury i zbadali go z niemal mikroskopijną precyzją.

Kwiaty polskie prezentują prace z dziedzin takich jak: malarstwo, grafika warsztatowa, fotografia, grafika cyfrowa czy ilustracja przestrzenna. Artyści biorący udział w ekspozycji to doktoranci oraz pedagodzy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: Kamil Baś, Małgorzata „Malwina” Niespodziewana, Mirosław Niesyto, Piotr Pandyra, Anna Poduszyńska, Magdalena Przybyło, Monika Stolarska i Magda Żmijowska.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie była prezentacja dwóch książek: Encyklopedii Stryszowa i okolic oraz pamiętników Franciszka Lenczowskiego Zapomniany bohater ze Stronia. Podczas tego wydarzenia można było podziwiać pamiątki po adiutancie gen. Józefa Hallera Franciszku Lenczowskim, a wśród nich należące do niego odznaczenia, archiwalne fotografie i dokumenty z minionych epok. Wszystkie eksponaty pochodziły ze zbiorów prywatnych pana Stanisława Kuliga z Wadowic i stanowiły niemałą gratkę dla pasjonatów pamiątek z dawnych lat. Obie pozycje książkowe zostały wydane przez Urząd Gminy w Stryszowie, a środki na ich opublikowanie pochodziły z funduszy unijnych.

Kolejnym wydarzeniem stryszowskiego Święta Ogrodów były warsztaty haftu i szydełkowania, które odbyły się w czarownym ogrodzie dworu stryszowskiego. Uczestnicy pod czujnym okiem instruktorki, pani Magdaleny Bartkowskiej, jednej z najlepszych hafciarek w Europie, próbowali swoich sił w tych dziedzinach.

Fotorelacja

ornament

Start typing and press Enter to search

Skip to content