Charyzmat ikony

 In Archiwum wystaw

Charyzmat ikony

wystawa czasowa
20 lutego – 15 maja 2021

Na wystawie Charyzmat ikony prezentujemy dokonania kształtującego się od lat w skali Polski środowiska twórców sztuki sakralnej. Fenomen swego rodzaju pozaakademickiego sposobu zdobywania wiedzy i warsztatowego doświadczenia. Jest on oparty na odkryciu w sobie twórczego, malarskiego charyzmatu. Logicznej konsekwencji w pogłębianiu wiedzy merytorycznej i warsztatowej.

Cała przestrzeń wystawowa Dworu wypełniona jest ikonami  wykonanymi przez osoby skupione przy którejś z grup twórczych. Są to: Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa w Wadowicach, Pracownia Ikon Alegoria przy Szkole Nowej Ewangelizacji im. Św. Józefa w Tarnowie i Diakonia Pisania Ikon wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Nazaret” w Myślenicach.
Środowisko skupia na stałe co najmniej parędziesiąt osób z całej Polski i nie tylko. Zarówno artystów profesjonalnych z wykształcenia jak i tych którzy przez lata swej pracy osiągnęli malarskie mistrzostwo. Spotykają się one regularnie na wspólnych zajęciach, warsztatach i plenerach. Program wzrastania w wiedzy i doświadczeniu malarskim odkrywają się poprzez konsekwentne pogłębianie własnego życia duchowego. Wspólnotowe dzielenie się wiedzą i tajnikami zgłębianego warsztatu artysty.  Łączy ich pasja w służbie Bogu i ludziom.
Wystawa organizowana jest w formule otwartej dla uczestników „szkoły ikony”. Poprzez dobrane prace ukazane zostało bogactwo twórczości. Pokazujemy edukacyjną drogę malarskiego rozwoju. Pracę osób z krótkim i wieloletnim stażem malarskim. Autorzy poszczególnych prac zostali wymienieni dopiero na tablicach informacyjnych w ramach szczegółowego opisu. Jest to też piękne podkreślenie wielowiekowej tradycji anonimowości w twórczości ikonograficznej.

Wystawę można oglądać od 20 lutego do 15 maja 2021,  od wtorku do piątku  w godz. 9-16 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 9-17.

ornament

Start typing and press Enter to search

Skip to content