Wystawa stała

„Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX”

ornament

Wystawa przedstawia typowe wnętrza wiejskiej rezydencji ziemiańskiej z XIX stulecia. Wszystkie prezentowane na niej eksponaty pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wnętrza zostały zaaranżowane tak, aby oddać atmosferę średnio zamożnego dworu.

Ekspozycja obejmuje salon, gabinet, jadalnię i sypialnię. W XIX-wiecznej Polsce pomieszczenia te były uważane za najbardziej okazałe, a ich wyposażenie i meble niejednokrotnie sprowadzano z zagranicy, m.in. z Wiednia i Paryża. Takiej wagi nie przykładano już do wyglądu pozostałych izb dworskich.

Liczba pokoi była uwarunkowana potrzebami i zamożnością właścicieli rezydencji. Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem był salon – w nim kwitło życie towarzyskie i kulturalne dworu, tutaj podejmowano gości i celebrowano uroczystości. Dlatego też wystrój i umeblowanie salonu miały najokazalszy charakter i obejmowały najczęściej: kanapę, duży stół, fotele, krzesła, serwantki, stolik do gier towarzyskich. W większości salonów dworskich stał także fortepian lub pianino, nie szczędzono również pieniędzy na dywany, lustra, obrazy, świeczniki, makaty i kilimy.

Jednym z najważniejszych pomieszczeń była jadalnia, wyposażona w wielki stół, kilkanaście krzeseł, okazały kredens, stojący zegar i pomocnicze meble.

Królestwem dziedzica majątku był gabinet, w którym zapadały decyzje dotyczące spraw administracyjnych majątku, i gdzie przechowywano księgi rachunkowe i inne dokumenty. Umeblowanie gabinetu tworzyły: biurko lub sekretera, krzesła, fotele, stół i biblioteka, na ścianach zaś wisiały obrazy o tematyce wojennej oraz trofea myśliwskie i broń.

Pomieszczeniem do wyłącznego użytku właścicieli dworu była sypialnia, na której wyposażenie składały się: łóżka, szafy, komody z przeznaczeniem na odzież, bieliznę i pościel, a ponadto parawany, klęczniki, szafki, ołtarzyk domowy. Ściany sypialni zdobiono obrazami o tematyce religijnej.

Wnętrze

Inne pomieszczenia we dworze wyposażano już o wiele skromniej, często przenosząc tam stare i zużyte meble. Liczba i przeznaczenie tych pokoi była zależna od wielkości dworu.

ornament

Start typing and press Enter to search

Skip to content