Spektakl pt. “R. I. P.”

 In Archiwum wydarzeń

plakat-2

“R. I. P.” jest to spektakl na podstawie “Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego oraz II części “Dziadów” Adama Mickiewicza. Oba utwory są tłem do przedstawienia historii związanych ze Stryszowem, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwustu lat na ziemi stryszowskiej. Dla reżysera spektaklu, Mirosława Płonki, konstrukt, który powstaje w spektaklu R. I. P., jest nowym Akropolis, który przez figury z cmentarza, historię Parafii oraz przestrzeń Dworu funkcjonuje jako nowa – performatywna – rzeczywistość. Akropolis zatem to nie miejsce, to sytuacja zdarzająca się hic et nunc w klimacie współuczestnictwa widzów i aktorów. Fragmenty “Akropolis” oraz “Dziadów” zostają powiązane narracją ludowej bajki o Titeliturym braci Grimm,  by móc postawić sobie pytania o współczesną pamięć zbiorową, kulturę pamięci oraz funkcjonowanie symulakrum na wsi. Zderzanie romantycznych Dziadów oraz (wręcz) anty-romantycznego Akropolis otwiera na pytanie o rodowód tożsamości stryszowian – jakby to stwierdzić za Marią Janion: czy jest osadzona na  romantycznym podniosłym rozpamiętywaniu, czy raczej wyprzedziła myśli badaczy i przeszła do nowego poziomu pamiętania, bardziej współczesnego, znajdującego się już poza paradygmatem romantycznym. 

Spektakl miał na celu przypomnienie  ludności lokalnej o pomnikach przeszłości, które wciąż są obecne na ziemi stryszowskiej, i które same w sobie świadczą o tożsamości tutejszych mieszkańców.

Wydarzenia zostało przygotowane przez Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy w Stryszowie, reżyserem spektaklu jest Mirosław Płonka.

Justyna Żarnowska

Start typing and press Enter to search

Skip to content