Ofiarność pod przymusem prawa, czyli czym było prawo patronatu?

 In Archiwum wydarzeń

25 września o 15:00 zapraszamy na drugi wykład z historii lokalnej: „Ofiarność pod przymusem prawa, czyli czym było prawo patronatu?”
Już od średniowiecza stosunki między posiadaczami ziemskimi i Kościołem instytucjonalnym były regulowane przez prawo patronatu. Kolejni właściciele stryszowskiego dworu byli więc zobowiązani do troski o miejscową wspólnotę parafialną i jej świątynię, za co przysługiwał im szereg praw honorowych. Uczestnicząc w wykładzie 25 września, będziemy mogli posłuchać opowieści o m.in:
– wielkich fundacjach z czasów rodziny Wilkońskich i Gorczyńskich
– stryszowskim beneficjum plebańskim
– zaciętych sporach między panem a plebanem
– procesie obsadzania probostwa w Stryszowie, czyli o prawie prezenty

Kolejne wykłady:

30 października – Chłopska droga od poddaństwa do wolności
27 listopada – Stryszowskie nazwiska i nazwy miejscowe
18 grudnia – Niełatwa praca „pionierów oświaty” – dzieje szkolnictwa w Stryszowie

Wykłady prowadzi Michał Makówka, rodowity stryszowianin, student Instytut Historii UJ; prowadzi dział historyczny w gminnym kwartalniku „Z perspektywy gminy Stryszów”.
Od 2019 roku jako wolontariusz współpracuje z Działem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu, prowadząc zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodziców (grup rodzinnych).
Popularyzator historii Stryszowa, pasjonat genealogii oraz heraldyki. Obecnie przygotowuje materiały do opracowania publikacji nt. postaci historycznych ze Stryszowa.

Zapisy pod nr tel.: 338797489 oraz adresem dworstryszow@wawelzamek.pl

Start typing and press Enter to search

Skip to content