Lanckorona. Studium nocy.

 In Aktualności, Wystawy czasowe

11.03.2022 – 07.05.2022

Wystawa Artura Brockiego to jesienno-zimowe kadry klimatycznej Lanckorony, miasteczka na stoku góry. Lanckorony, nie tylko tej z piosenki Grechuty. To samotny spacer po pustych uliczkach, gdzie czuć wilgoć jesieni, powiewy nadchodzącej zimy i zapach drewnianych domów, które pamiętają nie jedną historię. Domów, które zaczynają oddychać, kiedy mieszkańcy zasypiają. Kałuże, w których każda kropla wody łapczywie pragnie światła latarni i jasnego ciepła ze starych okiennic.

To przede wszystkim zatrzymanie czasu. Chwila na zadumę, tę listopadową, tę grudniową, gdy gniemy do światła, chcemy uciec od mroku i jednocześnie być w tej długiej nocy. Ukraść więcej czasu dla siebie. Myśleć o tym, co przeminęło, co trwa, co będzie. Być pomiędzy teraźniejszością a przeszłością, zanim ze zgiełkiem wróci dzień.

Wszystkie prezentowane fotografie zostały wykonane nocą i są efektem wielomiesięcznych obserwacji Lanckorony, ale nie z perspektywy turysty, który zatrzymuje się w tym miejscu na krótką chwilę. Starannie dobrane kadry tworzą tajemniczą opowieść o nocnym miasteczku. A po drugiej stronie obiektywu człowiek stąd, nocny obserwator.

Wernisaż – 11.03.2023, godz. 15:00, koncert Tamary Kalinowskiej, artystki Piwnicy pod Baranami. Wstęp wolny.

Artur Brocki – członek Stowarzyszenia Myślenickiej Grypy Fotograficznej mgFoto oraz Stowarzyszenia Fotograficznego „Przeciw Nicości”.
Specjalizuje się w fotografii sakralnej i religijnej. Głównym motywem fotograficznym są dla niego pątnicy, zanikający folklor i ludowa religijność,
emocje i obyczajowość pielgrzymów i uczestników wydarzeń religijnych, takich jak kalwaryjskie Misteria Męki Pańskiej, czy prawosławne Przemienienie w Grabarce.
Najczęściej fotografuje Kalwarię Zebrzydowską, Lanckoronę i jej okolice. Prócz tego w jego kadrach odnajdujemy obiekty architektoniczne, miejsca pamięci,
przydrożne kapliczki i cmentarze. Jego prace zostały w ostatnich latach dostrzeżone przez profesjonalnych fotografów i docenione w kilku konkursach. Ma za sobą
autorskie wystawy: „Ocalić od zapomnienia” (2019 – Lanckorona), „Calvaria Mistica” (2021 – Kalwaria Zebrzydowska, Zator, Warszawa, Kraków, Rzeszów, Sucha Beskidzka, Wadowice, Oświecim, Zebrzydowice, Myślenice i koniec w Kalwarii Zebrzydowskiej),”Lanckorona. Studium nocy”
(2022-Piwnica pod Baranami, Oświęcim, Sucha Beskidzka, Stryszów),”Ecce Homo. Misterium Kalwaryjskie”
(2022-Gliwice),„Udręka i ekstaza”(2022 Lanckorona),kilka wystaw zbiorowych. Pracuje nad kolejnymi projektami fotograficznymi, m.in. nad albumem na temat misteriów.
Swoje fotograficzne obserwacje publikuje regularnie w mediach społecznościowych. Więcej na stronie autorskiej fotografa: https://arturbrocki.com/

wstęp 5 zł; taki bilet nie łączy się z wstępem na wystawę stałą

Start typing and press Enter to search

ikona, twarz MAtki Boskiej, malowidło, złocenia Skip to content