Edukacja
Oferta lekcji muzealnych w Dworze w Stryszowie jest nową propozycją skierowaną do szkół podstawowych.
Tematyka zajęć wpisuje się podstawę programową nauczania historii.
Uczeń poznaje historie i tradycję swojej okolicy i ludzi dla niej szczególnie zasłużonych; zna lokalne zabytki i opisuje ich dzieje.

Z wielką radością zapraszamy grupy szkolne do skorzystania z oferty bezpłatnych lekcji muzealnych. Będą one realizowane od 1 do 30 czerwca 2022 oraz od 1 września do 22 grudnia 2022.
Lekcje muzealne w formie stacjonarnej prowadzone są w piątek w godzinach 9.00–16.00
Zamawiający ma możliwość uzgodnienia odpowiadającej mu godziny rozpoczęcia lekcji
Czas trwania lekcji: 45–60 min, lekcja z warsztatem 75 min
Grupa: 10–15 osób
Rezerwacja lekcji – dwa tygodnie przed terminem, w godz. 9.00–16.00
tel.: 48 33 879 74 89
Zgłoszenia: po wypełnieniu załączonego formularza, prosimy o zapisanie go w wersji PDF i przeslanie e-mailem na adres: dworstryszow@wawelzamek.pl
Link do formularza: http://dwor-stryszow.pl/wp-content/uploads/formularz-rezerwacja-lekcji-muzealnej_dwor-stryszow.docx
Anulowanie lekcji możliwe z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
Opiekun bierze odpowiedzialność za zachowanie i bezpieczeństwo podopiecznych podczas zajęć.
Zajęcia prowadzi Michał Makówka, rodowity stryszowianin, student Instytut Historii UJ; prowadzi dział historyczny w gminnym kwartalniku „Z perspektywy gminy Stryszów”.
Od 2019 roku jako wolontariusz współpracuje z Działem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu, prowadząc zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodziców (grup rodzinnych).
Popularyzator historii Stryszowa, pasjonat genealogii oraz heraldyki. Obecnie przygotowuje materiały do opracowania publikacji nt. postaci historycznych ze Stryszowa; współpracownik TVP Kraków przy programie telewizyjnym „Szlakiem Przydrożnych Kapliczek” – kapliczki św. Onufrego z terenu gminy Stryszów.

Oferta lekcji muzealnych dla szkół podstawowych

Szlachecka codzienność – opowieść o dworze w Stryszowie i jego mieszkańcach
czas trwania: 45 min.
podstawa programowa historia: klasa IV (I.1,2; III.2)
Dwór szlachecki jest nieodzownym elementem polskiego krajobrazu. Przez wieki tętniło w nim, tylko z pozoru, zwyczajne życie wielu rodzin szlacheckich. W trakcie zajęć wspólnie zastanowimy się, jakie były uroki i niedogodności życia mieszkańców stryszowskiego dworu, poznamy jego historię oraz sylwetki wybranych właścicieli.
klasy VI–VIII
czas trwania: 45 min. i 30 min. warsztaty
podstawa programowa historia: klasa VI (IX.6; XIV. 2)
Dwór szlachecki jest nieodzownym elementem polskiego krajobrazu. Przez wieki tętniło w nim, tylko z pozoru, zwyczajne życie wielu rodzin szlacheckich. W trakcie zajęć wspólnie zastanowimy się, jakie były uroki i niedogodności życia mieszkańców stryszowskiego dworu. Wędrując przez kolejne sale, poznamy jego dzieje, a zwłaszcza historię XIX-wiecznych właścicieli – Gorczyńskich i Łubieńskich, których drzewo genealogiczne zbudujemy w trakcie warsztatów.
Warsztat: Wykonanie drzewa genealogicznego rodziny Gorczyńskich i Łubieńskich na podstawie źródeł historycznych: tablic epitafijnych, nagrobnych, nekrologów, wspomnień pośmiertnych drukowanych w gazetach, dokumentów stryszowskiej kancelarii parafialnej.
Wieś pańszczyźniana – dzieje folwarków i chłopów w epoce nowożytnej
klasy VI
czas trwania: 60 min.
podstawa programowa historia: klasa VI: (IX.6)
Podstawową formą organizacji społeczno-gospodarczej wsi polskiej w epoce nowożytnej były folwarki. Poznając dzieje Stryszowa i pobliskich miejscowości, dowiemy się, jak funkcjonowały gospodarstwa szlacheckie oraz jakie były stosunki między ich właścicielami a chłopami pańszczyźnianymi. Postaramy się stworzyć obraz mieszkańców Stryszowa w XVI wieku, a także panoramę nowożytnej wsi, w której nieodzownymi elementami były: dwór, kościół, młyn i karczma.
Fundatorzy i dobroczyńcy – społeczna działalność Gorczyńskich i Łubieńskich
klasy VII
czas trwania: 60 min.
podstawa programowa historia: klasa VII (XXIV:1,2)
Trudny czas wojny – opowieść o okupowanym Stryszowie
klasy VIII
czas trwania: 60 min.
podstawa programowa historia: klasa VIII (XXXIV.1,2,4)